Cash pooling rozwiązaniem dla przedsiębiorcy

Prowadzenie własnej działalności nie jest rzeczą łatwą. Początki bywają trudne, a problemy finansowe pojawiają się bardzo często. Sposobem na ich zwalczenie może być cash pooling, jednak mogą z niego skorzystać jedynie firmy działające w ramach grup kapitałowych.

Kredyt to słowo, na dźwięk którego wzdryga się nie jedna osoba. Jednak nie da się ukryć, że jest on jednym z najczęstszych źródeł finansowania przedsiębiorstw w Polsce. Nie jest on rozwiązaniem idealnym, ponieważ narastające odsetki bardzo często doprowadzają do pogorszenia się kondycji firmy. W poszukiwaniu alternatywnego rozwiązania przedsiębiorcy, których firma wchodzi w skład grup kapitałowych mogą skorzystać z cash poolingu – usługi, która pozwoli im lepiej zarządzać swoimi finansami.

Czym jest cash pooling?

Usługa ta zasadniczo jest przeznaczona dla firm, które działają w ramach grup kapitałowych, jednak mogą skorzystać z niej również przedsiębiorstwa, które mają rozbudowaną strukturę organizacyjną. Jest to spowodowane tym, że cash pooling to metoda, która ma zwiększyć efektywność zarządzania finansami grupy podmiotów powiązanych.

Cash pooling jest czymś w rodzaju złotego środka, który niweluje nadwyżki i niedobory finansowe w obrębie jednej grupy kapitałowej. Dzięki temu firma może uniknąć kryzysu bez zaciągania kredytów. Należy jedynie scalić rachunki bankowe wszystkich podmiotów grupy w jeden i umożliwić zarządzanie środkami pool leaderowi, którego zadaniem będzie kontrolowanie i takie rozplanowanie pieniędzy, aby nie wystąpiły braki w grupach.

Dwie odmiany cash poolingu

Rozdzielanie zasobów pomiędzy grupami spółki może odbywać się na dwa sposoby:

- zero balancing cash pooling – polega na faktycznym przesyłaniu środków pomiędzy rachunkami podmiotów. Na wspólne konto zostają przesłane nadwyżki z kont członków spółki, a następnie pool leader rozdziela je na konta, w których został odnotowany niedobór finansowy.

- national cash pooling – polega na wirtualnym przepływie funduszy. Pieniądze nie biorą udziału w tej transakcji, a jedynie naliczanie odsetek, które są naliczane od kwoty netto zgromadzonych sald.

Kwestie podatkowe

Niewątpliwie kwestia podatków może wprowadzić nas w lekką konsternację, ponieważ nie da się łatwo określić, czy umowa między podmiotami dotycząca metody cash pooling jest równoznaczna z świadczeniem usług finansowych. Jeżeli tak, to występowałby obowiązek płacenia podatku VAT.

Jednak należy zwrócić uwagę na to, że transakcje przepływu środków finansowych, odbywają się dzięki pool leaderowi, a nie między podmiotami grupy kapitałowej. Oznacza to, że jednostki same w sobie nie świadczą sobie żadnych usług, co wyklucza konieczność płacenia podatku VAT. Tym samym korzystanie z tej usługi jest dobrym rozwiązaniem dla członków należących do danej grupy kapitałowej. Wykluczenie kredytu i maksymalizacja zysków z odsetek to duży plus.