Chcesz założyć start-up? Będzie łatwiej!

start-up
Innowacyjność jest w cenie, na każdym kroku słyszymy, że Polska chce inwestować w nowe firmy, które wyróżniają się na tyle innych – teraz faktycznie będzie można to odczuć. Prosta Spółka Akcyjna (PSA) ma zostać wprowadzona do Kodeksu spółek handlowych, po to aby ułatwić zakładanie start-ipów. Od teraz takie firmy będą połączeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze spółką akcyjną. Co to oznacza?

Polska lubi start-upy wg danych fundacji Startup Poland z 2015 roku jest ich ok. 2,5 tys, nie mniej jednak w Globalnym Indeksie Ekosystemów 2015stwierdzono, że Polska nie jest idealnym miejscem do ich zakładania (żadne z polskich miast nie mieści się w rankingu 20 najlepszych). Jak nie trudno się domyślić największą bolączką przedsiębiorców jest biurokracja, Ministerstwo Rozwoju postanowiło bliżej przyjrzeć się tej sprawie i wprowadzić zmiany, które ułatwią zakładanie firm innowacyjnych.

Konstytucja Biznesu – prawo skierowane do ludzi

Wprowadzone zmiany mają opierać się przede wszystkim na stworzeniu nowego modelu spółki – prosta spółka akcyjna, bo tak ma nazywać się ten twór ma zachęcić przedsiębiorców do zakładania start-upów. Na co zwracają uwagę przedsiębiorcy? Blisko 80% widzi potrzebę obniżenia wymogów kapitałowych dla PSA.

Najprościej rzecz ujmując – nowa spółka miałaby łączyć zalety spółki z o.o

- proste i mało
- proste funkcjonowanie
- likwidacja

oraz spółki akcyjnej:

- łatwość obrotu jednostkami udziału w spółce
- różnorodne możliwości ich uprzywilejowania, w tym akcje nieme.

Dodatkowo PSA miałaby minimalne wymogi kapitałowe na czas jej zakładania – obniżenie nawet do 1 zł oraz uelastycznienie struktury majątkowej spółki. Nowe prawo regulowałoby również zależności pracownicy i doradcy – wynagradzanie ich akcjami spółki, po to by nie bojąc się ryzyka, jakie niewątpliwie przychodzi w momencie zakładania start-upy, mogli poświęcić się w pełni jego rozwojowi.

Resort zakłada również odbywanie się walnych zgromadzeń i komunikacji z akcjonariuszami za pomocą internetu, co bardzo ułatwi pracę. W przypadku likwidacji spółki również kontakt internetowy wchodziłby w grę.

Przez okres wakacji można zgłaszać uwagi do projektu. Dopiero później trafi on do Sejmu i Senatu, dlatego nie ma konkretnej daty na wprowadzenie przepisów w życie.

Źródło: newseria, media