CSR – bo sam biznes to za mało

CSR
Wolontariat coraz pewniej czuje się we współcześnie prowadzonym biznesie. Przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać wartość działań CSRowych, pamiętając o tym, że nie jest to tańszy sposób na promocję. Dając pracownikom dodatkową satysfakcję z pracy możemy mieć pewność, że to inwestycja długoterminowa.

Współczesna firma przestała być miejscem nastwionym jedynie na zarabianie. Tworząc własny biznes należy wziąć pod uwagę fakt, że powinien on funkcjonować jak społeczność z wewnętrznymi mikrospołecznościami, które dają poczucie większej przynależności.

Oczywiście trudno jest zaangażować wszystkich pracowników, niektórzy bez względu na możliwości nie będą chcieli z nich skorzystać. Nie zmienia to jednak faktu, że nietworzenie może okazać się dużym błędem.

Działania CSRowe w polskich firmach ciągle jeszcze raczkują, trudno jest doszukać się statystyk, które pokażą skalę zaangażowania w wolontariat pracowniczy, nie zmienia to jednak faktu, że z roku na rok jest ono  coraz większe. Wg raportu z ostatniego Forum Odpowiedzialnego Biznesu, przedsiębiorstwa angażują się przede wszystkim w projekty edukacyjne, ochronę środowiska, wspieranie lokalnych społeczności czy rozwój swoich pracowników. Dodatkowo jedną z form CSR jest wolontariat pracowniczy.

Akcje z największym rozmachem tworzą korporacje, duże przedsiębiorstwa. Jest to podyktowane kilkoma rzeczami – przede wszystkim zatrudniają one najwięcej osób i uzyskują największe dochody, tym samym mają środki do tego, by móc robić coś więcej. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet prowadząc biznes z sektora MŚP warto pomyśleć o zaangażowaniu swoich pracowników w coś więcej niż tylko codzienne obowiązki.

Warto zwrócić uwagę na lokalne inicjatywy, szkoły w których uczą się dzieci naszych pracowników etc. Czasem wystarczy poświęcić jeden dzień w roku i stworzyć np. Dzień Wolontariatu to da pracownikom szanse zrobienia czegoś więcej oraz co ważne, czegoś co sami chcą zrobić dla innych. To stworzy więź między nimi, da szanse na integracje z dodatkowym szczytnym celem.

Źródło: newseria, media