Czujniki TPMS obowiązkowe

www.pixabay.com/PublicDomainPicturesZgodnie z najnowszym rozporządzeniem Unii Europejskiej od 1-go listopada 2014 roku, każdy nowy samochód musi być wyposażony w czujniki kontrolujące ciśnienie w oponach. Jest to podyktowane poprawą bezpieczeństwa, jednak będzie się to wiązać z droższą wymianą ogumienia.

Jednym z podstawowych obowiązków każdego kierowcy, jest wymiana opon w okresie letnio-zimowym. Nie jest to jeszcze zarządzone prawnie, choć ostatnie głosy generalnego Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego wskazują na pozytywny wydźwięk takich przepisów. Nadal jest to jedynie dobra wola użytkowników dróg.

Temperatura z dnia na dziej spada, dlatego specjaliści zalecają udanie się do serwisów wulkanizacyjnych jak najszybciej. W przypadku gdy wymieniamy komplet kół z oponami zapłacimy w zależności od salonu od 45 do 60 zł. Jeżeli natomiast chcemy wymienić same opony, wtedy cena jest znacznie wyższa i waha się od 78 do 80 zł. Czas takiej wymiany to mniej więcej 20 minut.

Inaczej sprawa wygląda w sytuacji, gdy nasz samochód, a dokładnie nasze opony, są wyposażone w system TPMS odpowiedzialny za kontrolowanie ciśnienia w ogumieniu. W takiej sytuacji wizyta w serwisie wulkanizacyjnym może okazać się przede wszystkim droższa oraz dłuższa.

TPMS – droższa i trudniejsza wymiana

Niektóre nowe modele samochodów od jakiegoś czasu posiadają system TPMS. Od 1 listopada 2014 roku wszystkie nowe pojazdy sprzedawane na terenie Unii Europejskiej będą musiały ten system posiadać. Jak tłumaczą pomysłodawcy wpłynie to pozytywnie na poprawę bezpieczeństwa na drogach. W praktyce natomiast będzie to wymagało większych nakładów finansowych, zarówno w momencie zakupu samochodu, jak i podczas wymiany samego ogumienia.

System TPMS jest odpowiedzialny za kontrolę poziomu ciśnienia w oponach. W przypadku, gdy urządzenie wykryje znaczny jego spadek – 20 proc. w stosunku do stanu początkowego, kierowca zostanie o tym poinformowany. Wiedza na temat stanu powietrza w oponach jest niezwykle ważna, zbyt niskie ciśnienie wpływa m.in. na zwiększenie spalania, szybsze zużycie ogumienia, czy pogarsza przyczepność i zwrotność pojazdu.

Wymiana opon z systemem TPMS jest znacznie wyższa. Ceny będą się wahać między 50 a 80 zł w zależności od serwisu, a czas wymiany będzie dwukrotnie dłuższy. Należy również pamiętać o tym, że oprócz wymiany samych opon możemy również być zobowiązani wymienić czujnik (przez uszkodzenie mechaniczne lub np. rozładowanie baterii), wtedy taka przyjemność będzie nas kosztować około 300 zł za czujnik plus koszty serwisowe. Jest to spowodowane tym, że bardzo mało jest serwisów, które potrafią wymienić oponę z TPMS – sam sprzęt który jest do tego niezbędny jest również bardzo drogi.