Dane w 'chmurach'

www.sitockphoto.com/MelpomenemUrządzenia mobilne zastępują nam wiele podstawowych przedmiotów. Nie potrzebujemy już klaserów na zdjęcia, futerałów na płyty, czy osobnego pomieszczenia na firmowe dokumenty. To duża wygoda,zarówno czasu, jak i miejsca. Jednak jest to również stres związany z ewentualną utratą tych danych. Złotym środkiem jest przetwarzanie w chmurze.

Wystarczy wyjść z domu, aby zobaczyć nasz świat, który nie stał się mobilny. Coraz mniej osób wyobraża sobie dzień bez komputera, czy telefonu (nie mówiąc już o odcięciu od Internetu). W sieci toczy się nasze drugie życie – pracujemy, kupujemy, rozmawiamy online. Nic więc dziwnego, że przykładamy coraz większą wagę do zabezpieczenia naszych danych, które przechowujemy na urządzeniach mobilnych. Ważne pliki zgrywamy na przenośne dyski lub pamięć USB, coraz częściej również korzystamy z możliwości jakie daje nam cloud computing.

Przetwarzanie w chmurze – co to jest?

Nie da się podać jednej definicji, która w pełni wytłumaczy czym jest przetwarzanie w chmurze. Najprościej mówiąc, jest to współpraca między wyspecjalizowanymi zewnętrznymi organizacjami (np. MocrosoftAmazonGoogle) a przedsiębiorcami lub zwykłymi użytkownikami sieci. Usługi te są skierowane do szerokiego grona odbiorców.

Cloud computing można określić mianem wirtualnego środowiska, w którym użytkownik będzie mógł skorzystać z  licznych zasobów informatycznych. Co ważne nie będzie on musiał wiedzieć jak to się dzieje.

Początki pracy w chmurze – co należy wiedzieć?

Z korzystaniem z chmury, jest trochę tak jak z wykorzystywaniem mediów (wody, gazu etc.). Nie musimy być właścicielami wodociągu, żeby mieć wodę w domu, wystarczy, że będziemy za nią płacić – tyle ile w danym miesiącu zużyjemy. Na podobnej zasadzie korzystamy z możliwości jakie daje nam cloud computing – płacimy jedynie za to, co jest nam potrzebne.

Płatności, są podstawowym elementem użytkowania chmury. Nie mnie jednak, są one tak skonstruowane, że przedsiębiorca dokładnie wie, ile przyjdzie mu zapłacić za dany miesiąc i dlaczego.

Rozliczenie może być związane m.in. z:

- czasem, w którym korzystamy z danej usługi,
ilością danych, które przechowujemy w chmurze oraz, które przesyłamy,
liczbą zajmowanych przez nas cykli obliczeniowych.

Uiszczanie opłaty za przetwarzanie w chmurze jest w brew pozorom bardzo dobrym rozwiązaniem. Przedsiębiorstwa informatyczne prześcigają się z pomysłami, które mają nam ułatwić życie – tworzą pakiety, które są dopasowane do profili zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorstw. Jest to bardzo istotne, ponieważ umożliwia to wyrównanie szans – wysokość opłaty zależy od wykorzystywania zasobów.

Zalety przetwarzania w chmurze

Współczesny świat charakteryzuje się tym, że wszystko dzieje się szybko. Można to zauważyć zarówno w języku (popularną formą wymiany informacji stał się mail lub sms), jak i w podstawowych czynnościach, które wykonujemy w ciągu dnia (robienie zakupów przez Internet, czy płacenie w sklepach kartą). Ekonomicznie to znaczy wydajnie, tak by produkowana przez nas energia wystarczyła na dłużej. Dlatego cloud computing to tak ważny element współczesnego przedsiębiorcy – dzięki niemu nie musimy posiadać ogromnego biura lub archiwum, by pomieścić wszystkie ważne dokumenty. Co więcej dostęp do nich, nie będzie uzależniony od dostępu do naszego komputera, potrzebny jest jedynie Internet. Zalogowanie do sieci staje się coraz prostsze, wystarczy tablet lub telefon komórkowy, a przez bycie w chmurze możemy przeglądać nasze zasoby w dowolnym miejscu.

Przetwarzanie w chmurze pozwala nam również uniknąć problemów, jakie są związane z utratą danych. Przechowując ważne dokumenty na dysku musimy pamiętać o tym, że nie są one zupełnie bezpieczne. Trudno jest przewidzieć ewentualne uszkodzenia mechaniczne naszego komputera lub laptopa. W sytuacji, gdy ulegnie on zniszczeniu zostajemy bez całej księgowości. Podobnie jest w przypadku, gdy prowadzimy księgowość w tradycyjny sposób – wystarczy pożar, aby stracić wszystkie dokumenty.

Bardzo dużym plusem korzystania z cloud computingu jest również jego niezawodność. Chodzi tu przede wszystkim o dostęp przez cały czas. To bardzo duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy funkcjonują w różnych godzinach. Tutaj dostęp do danych  mamy cały czas, co więcej nie musimy się obawiać ewentualnej awarii. Nasze pliki są w rękach wielu maszyn – w momencie popsucia jednej, trafiają pod opiekę innej.

Wady przetwarzania w chmurze

Podstawową wadą chmury jest zapewnienie bezpieczeństwa. Trudno jest kontrolować wszystkich użytkowników, którzy są ulokowani na całym świecie. Może się zdarzyć sytuacja, w której nasza prywatność zostanie naruszona, trudno jest znaleźć winnego. Co więcej udostępnianie zewnętrznym firmom poufnych danych może okazać się zgubne. Nie da się całkowicie zaufać komuś, kogo się nie widzi, nie mówiąc już o poznaniu.

Dużym utrudnieniem są również przerwy w dostępie do danych, które są spowodowane brakiem dostępu do Internetu. Awaria u naszego dostawcy internetowego jest równoznaczna z odcięciem od naszych dokumentów, co czasem może być bardzo problematyczne.