Doradcy ds. ulg i umorzeń – pomoc dla firm?


Problemy finansowe to bardzo często chleb powszedni właścicieli firm. W tym roku do ZUSu trafiło ponad 37 tys. wniosków z prośbą o rozłożenie na raty należności. Jednak jak wskazują urzędnicy brz rozpoznania pozostawiono aż 40 proc. z nich, ponieważ były nieprawidłowow złożone, czy brakowało im odpowiednich dokumentów. W tym roku postanowiono zmienić te statystyki – w urzędach na stałe mają zagościć doradcy ds. ulg i umorzeń.

W przypadku nieopłacania składki podatkowej przedsiębiorcy bardzo często, przez kolejne lata muszą borykać się z problemami finansowymi, które w ostateczności mogą doprowadzić nawet do zamknięcia lub zawieszenia działalności. Z podanych przez ZUS danych wynika, że do końca III kw. tego roku wpłynęło ponad 37 tys. wniosków z prośbą o rozłożenie na raty należności. Z czego pozytywnie rozpatrzono 57 proc. jednak aż 40 proc. pozostało bez odpowiedzi.

I właśnie z tym problemem ZUS chce się w przyszłym roku uporać. Dlatego zostanie powołany zespół doradców, którzy będą zajmować się kwestią ulg i umorzeń, a dokładnie pomocą w tworzeniu i składaniu wniosków. Ich zadaniem będzie przygotowanie przedsiębiorcy do złożenia wniosków, to on będzie prowadził przez ten proces.

Z usług będzie mógł skorzystać każdy, nie tylko przedsiębiorca który już ma problemy finansowe, także ten kto wie, że w najbliższym czasie może nie mieć środków na opłacenie składek. To pozwoli wcześniej przygotować proces spłaty i zaoszczędzi stresu oraz dodatkowych kosztów. Zadaniem doradcy jest wskazanie najodpowiedniejszego sposobu spłaty – układ warunkowy czy zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Dodatkowo – Przedsiębiorca może wnioskować o układ ratalny w momencie, kiedy ma zadłużenie. Może też wnioskować o odroczenie terminu płatności, kiedy nie ma jeszcze zadłużenia, ale wie, że nie jest w stanie zapłacić najbliższej składki. Osoby, które opłacają składki same za siebie i nie mają środków finansowych, mogą wnioskować o umorzenie należności. Są to jednak sytuacje sporadyczne, ponieważ kwestia umorzenia należności w przypadku takich osób ma przełożenie na prawo do jego świadczeń – tłumaczy Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor Departamentu Realizacji Dochodów w ZUS.

Dużym ułatwieniem jest również fakt, że aby skorzystać z pomocy doradcy nie trzeba wcale iść do placówki, cały proces można przeprowadzić przez internet (mail, chat) lub telefon.

Źródło: Newseria, media