E-bankowość – rób to dobrze

www.pixabay.com/bykstDostęp do banku w telefonie, iPhonie, czy komputerze to niewątpliwie duża wygoda. Ciągłe bycie online umożliwia nam wykonywanie transakcji finansowych bez wchodzenia do gmachu banku. Jednak coraz częściej można usłyszeć o kradzieżach z internetowych rachunków. Warto dowiedzieć się jak ustrzec się przez oszustami.

Trudno jest sobie wyobrazić współczesnego przedsiębiorcę, który nie posiada internetowego konta bankowego. Możliwość wysyłania przelewów nie wychodząc z domu jest dużym ułatwieniem i oszczędnością czasu. Cały czas rozwijająca się technologia sprawia, że już nawet komputer nie jest do końca potrzebny – wystarczy odpowiednia aplikacja na telefonie. Bez względu na to jakiego urządzenia używasz musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zadbaj o bezpieczeństwo

To bez wątpienia najważniejsza zasada. Tak jak powinniśmy rozejrzeć się dookoła zanim wpiszemy pin do bankomatu, tak powinniśmy dokładnie sprawdzić nasze bezpieczeństwo w momencie korzystania z komputera lub smartfona. Podstawową czynnością, jaką należy zrobić to zainstalować program antywirusowy. W komputerach jest to dość powszechne, jednak użytkownicy telefonów bardzo rzadko mogą pochwalić się dobrym (lub jakimkolwiek) zabezpieczeniem. Warto również dokonywać wszelkich aktualizacji, których zadaniem jest wykluczenie ewentualnych luk w aplikacjach. Oprócz tego, już teraz warto wyzbyć się nawyku dokonywania e-bankowych operacji na urządzeniach, które są nam nieznane.

Sprawdź połączenie

Przed zalogowaniem się do swojego banku upewnij się, czy korzystasz z zaufanego połączenia. Sieć domowa jest niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem, wszelkie próby logowania się do internetowego konta bankowego z miejsc publicznych mogą zakończyć się tragicznie. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo również w domu, warto zmienić hasło do routera oraz warto wyłączyć możliwość zdalnego połączenia się z naszą siecią.

Sprawdź stronę

Będąc już na stronie naszego banku należy dokładnie sprawdzić pasek adresu. Pierwsze co powinno rzucić nam się w oczy to https:// zamiast popularnego http:// jest to zapewnienie, że strona banku jest szyfrowana. Ponadto bardzo ważny jest również symbol zamkniętej kłódki, która informuje o tym, że strona jest bezpieczna. Kontrola strony jest niezwykle ważna. Oszuści bardzo często tworzą nakładki, które są łudząco podobne do oficjalnej strony danego banku.

Podczas wpisywania hasła do internetowego konta warto skorzystać z klawiatury ekranowej, która uniemożliwi złośliwemu oprogramowaniu rozszyfrowanie wprowadzonych przez nas znaków.

Nie ufaj mailom

Bank nigdy nie prosi o podanie danych do logowania w wysłanej do nas e-korespondencji. Wszelkie prośby o logowanie do banku przez podany link, otwieranie załączników, instalacja dodatkowych certyfikatów, czy podanie dodatkowych informacji to próby włamania się na nasze konto bankowe. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zadzwonić na infolinię banku (numer należy wybrać ze strony www, a nie z otrzymanej wiadomości), jeżeli dokonują oni jakiś zmian na pewno nam o tym powiedzą.

Nie bądź leniwy

Ekonomiczność i pośpiech w przypadku e-bankowości mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji. Dlatego warto w momencie logowania się na konto internetowe robić to z głową, bez pośpiechu. Przede wszystkim chodzi o własnoręczne wpisywanie loginu i hasła, co oznacza wyłączenie opcji autouzupełniania danych. Również należy pamiętać o wylogowaniu się z serwisu, a nie jedynie zamknięciu strony.