Egzekucja komornicza krok po kroku

www.sxc.huW sytuacji gdy kontrahent nie wywiązuje się z umowy i nie wypłaca przedsiębiorcy należytych pieniędzy powinien on zastanowić się co musi zrobić, żeby je odzyskać. Jeżeli próba nawiązania kontaktu z dłużnikiem oraz chęć zawarcia z nim ugody okaże się bezskuteczna przedsiębiorca powinien wystąpić z powództwem do sądu.

W momencie gdy sąd uzna, że przedsiębiorca jest poszkodowany otrzyma on tytuł wykonawczy, czyli zazwyczaj nakaz zapłaty, wraz z klauzulą wykonalności, która jest niezbędna do wszczęcia egzekucji. Od tej pory przedsiębiorca otrzymuje miano wierzyciela i może on wybrać komornika. Słowo ‘wybrać’ nie zostało użyte bezpodstawnie, ponieważ od niedawna w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji (art. 8 ust. 5) wyraźnie jest zaznaczone, że:

Wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. W przypadku wyboru komornik działa poza obszarem swojego rewiru komorniczego.

Niewątpliwie korzystniejszym rozwiązaniem dla wierzyciela jest zatrudnienie komornika w miejscu zamieszkania dłużnika, gdyż będzie on miał bezpośredni kontakt z dłużnikiem, co może spowodować szybszym zakończeniem sprawy.

Kolejny krok to złożenie wniosku egzekucyjnego, gdyż samo złożenie tytułu wykonawczego nie rozpocznie wszczęcia egzekucji. Wniosek, aby spełniać wymogi formalne musi zawierać:

- oznaczenie komornika sądowego, do którego go kierujemy,
- oznaczenie rodzaju pisma – zawarcie sformułowania: wniosek egzekucyjny,
- dokładne oznaczenie wierzyciela i dłużnika,
- oznaczenie pełnomocników stron, jeśli występują,
- wskazanie sposobu egzekucji,
- oświadczenie o skorzystaniu z prawa wyboru danego komornika,
- wymienienie załączników (np. tytuł wykonawczy),
- odręczny podpis pod wnioskiem.

Ważne, aby we wniosku podać dokładne dane dłużnika. Jeżeli jest on osobą fizyczną, to powinniśmy podać jego:

- PESEL;
- numer dowodu osobistego;
- numer NIP.

Te informacje powinniśmy odnaleźć w zawartej umowie. W przypadku kiedy dłużnikiem jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, musimy podać:

- NIP;
- REGON;
- KRS.

Istotną sprawą jest wskazanie komornikowi sądowemu konkretnych informacji na temat majątku dłużnika. Najczęściej jednak jest tak, że oszukani przedsiębiorcy nie mają dokładnych informacji na ten temat. Wówczas na ich wniosek komornik sam ustala majątek dłużnika, co będzie odbywało się za dodatkowym wynagrodzeniem. W sytuacji, gdy praca komornika nie przyniesie oczekiwanych rezultatów wydatki poniesione na ten cel obciążą wierzyciela.

W miejscu gdzie wskazujemy na sposób egzekucji warto podawać konkretne rozwiązania. Jeśli zadecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem na ściągnięcie długu będzie zajęcie ruchomości dłużnika warto podać, co wg nas powinien zająć komornik. Jeśli postanowiliśmy aby egzekucja była dokonana z wynagrodzenia za pracę, powinniśmy podać dokładny adres firmy, w której pracuje dłużnik. Spowoduje to skrócenie oczekiwania na należne nam pieniądze. Jednak warto pamiętać o tym, że egzekucja nie może być prowadzona w sposób zbyt uciążliwy dla dłużnika. Oznacza to, że komornik nie może zająć wszystkich środków dłużnika, gdyż musi on mieć za co żyć. Ponadto komornik nie może zająć dłużnikowi narzędzi oraz surowców, które są mu niezbędne do wykonywania pracy. Po pierwszej czynności egzekucyjnej dłużnik otrzymuje zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego oraz wymienieniem sposobów egzekucji.

Komornik może umorzyć postępowanie egzekucyjne, jeżeli po roku nie uzyska środków na pokrycie kosztów egzekucji, lub w momencie, gdy wierzyciel wniesie wniosek o zawieszenie czynności egzekucyjnych. Umorzenie postępowania nie jest równoznaczne ze zniknięciem sprawy. Jak czytamy w art. 826 kodeksu postępowania cywilnego:

Umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie pozbawia wierzyciela możności wszczęcia ponownej egzekucji, chyba że z innych przyczyn egzekucja jest niedopuszczalna. Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie może naruszać praw osób trzecich.