Ewidencjonowanie faktury za leasing

www.sxc.huKażdy przedsiębiorca musi wszystkie swoje transakcje zawierać w księdze przychodów i rozchodów. W momencie zakupienia środków trwałych nie ma większych problemów w kwestii ich księgowania, wątpliwości mogą pojawić się podczas próby zaksięgowania faktury za usługi leasingu operacyjnego.

Leasing operacyjny polega na czasowym udostepnieniu środka trwałego, bez przeniesienia prawa własności. Oznacza to, że przedsiębiorca, który wziął w leasing np. samochód na czas trwania umowy nie jest jego właścicielem, a użytkownikiem. Nie zwalania go to jednak z obowiązków jako podatnika i musi pamiętać o zaliczaniu w koszty uzyskania przychodów raty leasingowe wraz z opłatą wstępną.

Jak należy zaksięgować umowę leasingową?

W przypadku rozliczenia podatku dochodowego koszty leasingowe zaliczamy do pozostałych wydatków, co oznacza, że będziemy je ewidencjonować w 13 kolumnie księgi przychodów i rozchodów. Ustalenie dnia poniesienia kosztu uzyskania przychodu nie powinien sprawiać nam problemów, ponieważ został on określony w Art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów (…) uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Oznacza to, że fakturę wystawioną nam przez leasingodawcę musimy zaksięgować w KPiR zgodnie z datą wystawienia znajdującą się na rachunku. Jeżeli przedmiotem leasingowym jest samochód, użytkownik pojazdu może zaliczyć w wydatki eksploatacyjne również zakup paliwa, koszt przeglądu technicznego, ubezpieczenie etc.

W momencie rozliczenia podatku od towaru i usług przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że będąc czynnym podatnikiem ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podatek należny wynika z wystawionej faktury sprzedaży, natomiast podatek naliczony odnosi się do otrzymanej faktury zakupu. Prawo do skorzystania z ulg występuje w momencie, gdy przedsiębiorca wykorzystuje swój samochód do celów firmowych. W większości przypadków odliczyć można 60% podatku naliczonego.


Źródło: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych