Firma bez biura? Da się!

coworkingCoworking – zjawisko, z którym możemy spotkać się coraz częściej. To nic innego jak współdzielone biura, z których mogą korzystać freelancerzy, start-upy czy przedstawiciele wolnych zawodów, których nie stać (lub nie mają takiej potrzeby) na wynajem własnego biura. Coraz częściej również duże firmy skłaniają się ku takim rozwiązaniom, już teraz możemy spotkać się ze zjawiskiem tzw. lotnych biurek czy pracy zdalnej.

Polska wciąż jeszcze raczkuje w kwestii tworzenia i wykorzystywania biur coworkingowych. Nie mniej jednak jest to usługa coraz bardziej pożądana. Dużym plusem takiego rozwiązania jest m.in. fakt możliwości wynajęcia takiego pomieszczenia na różny czas – od kilku godzin, do kilku miesięcy, jak przyznają użytkownicy to dobre rozwiązanie i alternatywa dla tradycyjnego biura.

Jak się okazuje coworking nie jest skierowany jedynie do przedstawicieli wolnych zawodów, coraz częściej z takiej możliwości korzystają również duże przedsiębiorstwa, a nawet korporacje. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu chęci zoptymalizowania kosztów, jakimi są wynajęcie dużych przestrzeni biurowych. Możliwość skorzystania z przestrzeni współdzielonych daje im możliwość zaproponowania swoim pracownikom m.in. pracę zdalną.

Jakie zatem są korzyści z korzystania z takich miejsc, oprócz oszczędności na wynajmie? Takie biura, są w pełni wyposażone – od drukarek, przez komputery, na ekspresach do kawy skończywszy. Odchodzą również koszty za recepcję, rachunki za media czy przynależność do jednego miasta. Dodatkowo, wynajem takiego biura odbywa się sprawnie i najczęściej przez internet.

Jednak największą zaletą takich miejsc jest potencjał ludzki. Biura coworkingowe to skupisko kontaktów, który jest niezbędny w prowadzeniu własnego biznesu. W jednym miejscu spotykają się osoby, które wspólnie mogą zacząć robić biznes.

W Polsce działa około 180 takich miejsc, jak nie trudno się domyślić najwięcej z nich znajduje się w dużych miastach – w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu. W porównaniu z rynkiem globalnym to kropla w morzu, jednak jak przyznają eksperci to tendencja wzrostowa.

Źródło: newseria, media