Firmy z sektora MŚP mogą pożyczać na innowacje

ARPAgencja Rozwoju Przemysłu postanowiła dać szansę na rozwój również tym najmniejszym. O wsparcie mogą zabiegać już nie tylko duże i średnie przedsiębiorstwa, od teraz również małe i mikrofirmy mogą otrzymać dofinansowanie na innowacje. Kwota może osiągnąć nawet do 2 mln zł.

Jak zapewnia dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu – nie jest ważne na co firma przeznaczy otrzymane środki, może to być pożyczka obrotowa, produkcyjna etc. firma ma być innowacyjna. Agencja przeznaczyła kilkadziesiąt milionów złotych na rozwój innowacyjnych firm. W przypadku małych firm dofinansowanie nie jest duże dlatego może z niego skorzystać wiele przedsiębiorstw. Okres finansowania wynosi od 1 do 5 lat.

Do ARP zgłaszają się m.in. firmy które nie uzyskają kredytu w banku. Pierwsza firma, która otrzymała finansowanie pochodzi z Dąbrowy Górniczej i otrzymała maksimum – 2 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na modernizację linii produkcyjnej, która pozwoli lepiej wykorzystywać surowiec i zmniejszy ilość produkowanych odpadów.

Każdy kto zgłosi się do projektu odbędzie indywidualną rozmowę z doradcami, otrzyma komplet informacji oraz będzie musiał przekonać o innowacyjności swojego przedsiębiorstwa.  ARP udziela pożyczek od pół miliona, a pożyczka może łączyć się z finansowaniem bankowym. Dodatkowo pożyczkobiorca otrzymuje szereg zabezpieczeń oraz może także otrzymać okres karencji, przez który nie będzie musiał spłacać pożyczki.

Źródło: newseria, media