Gry poprawią jakość pracy?

gamifikacjaWysokie wynagrodzenie to już nie jest jedyna wytyczna na jaką zwracamy uwagę podczas wyboru pracy marzeń. Obecnie liczą się także dodatkowe benefity, które również nie przesądzają podjęcia decyzji. Obecnie pracodawcy stawiają na gamifikację, czyli wykorzystują mechanizm gier w codziennych obowiązkach swoich pracowników.

Wydawać by się mogło, że to niepotrzebne działanie, które nic konkretnego nie wnosi do codziennego funkcjonowania wśród zatrudnionych. Jednak jak prognozuje Markets&Market do 2020 roku globalny rynek takich rozwiązań może być wart nawet 11 mld zł, co pozwala wysnuwać wnioski, że jest to trend bardzo opłacalny.

Co w takim razie można osiągnąć dzięki wprowadzeniu elementów gry w codziennym dniu w pracy? Przede wszystkim można mierzyć efektywność pracowników, ułatwić zarządzanie zespołem czy podsumować osiągnięcia danych osób.

Obecnie to pracodawca bardziej stara się o pozyskanie dobrego pracownika, niż odwrotnie. Funkcjonujący obecnie na rynku Millenialsi to osoby przesiąknięte mediami społecznościowymi, grami i ogólnym życiem w strefie online. Chce niemal natychmiast otrzymać informację, uzyskać dany efekt widzieć faktyczny progres swojego działania. Coś takiego umożliwia właśnie wprowadzenie elementów gamifikacji w funkcjonowanie firmy. Po zakończeniu danego zadania otrzymuje odpowiedź od razu, to pozwala mu uzyskać wiedzę na temat swoich osiągnięć, co jest niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach.

Takie działanie jest ważne przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze pracownik dostaje bonusy, pochwały niemalże od razu od zakończenia danej czynności, co daje mu zastrzyk energii do dalszej pracy, po drugie pozwala mu się niejako pochwalić wśród innych pracowników (takie informacje najczęściej znajdują się w jakimś panelu dostępnym dla wszystkich) co zwiększa jego poczucie wartości.

Źródło: media, newseria