Innowacyjnie w Warszawie

www.pixabay.com/ParamjeetMłodzi przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes, coraz częściej mogą liczyć na wsparcie. Polska stawia na innowacje, które są jak zastrzyk energii dla gospodarki. Warsaw Startup Space to nowopowstały projekt, którego pomysłodawcami są m.st. Warszawa, Giełda Papierów Wartościowych oraz Stowarzyszenie Aula. Głównym jego zadaniem jest ułatwienie start-upom wejścia na rynek.

Wbrew pozorom założenie firmy nie jest specjalnie trudne, wystarczy mieć pomysł i chwilę wolnego czasu. Co jakiś czas rząd wprowadza zmiany, które sukcesywnie ograniczają biurokrację, co pozwala uniknąć nam długich kolejek, papierków i odsyłania od drzwi do drzwi. Jednak jak sami dobrze wiemy zarejestrowanie firmy to nie wszystko, a raczej jest to dopiero początek.

Utrzymanie się na rynku jest dopiero wyzwaniem. Bardzo często zdarza się tak, że start-upy zostają rzucone na głęboką wodę, co niestety bardzo często kończy się upadkiem (zanim cokolwiek jeszcze się zaczęło). Warto jednak zauważyć, że małe przedsiębiorstwa oraz nowopowstałe firmy są podstawą polskiej gospodarki, dlatego też państwo zaczyna poświęcać im dużą uwagę, ponieważ widzi w nich motor do wzrostu gospodarczego.

Przestrzeń dla start-upa

GPW, której zadaniem jest monitorowanie i kontrolowanie polskiej gospodarki, zauważa że od jakiegoś czasu słabnie potencjał dotychczasowych źródeł wzrostu naszej gospodarki. Wymaga to od nas odnalezienia innej możliwości jej zasilania, dlatego należy postawić na innowacyjność. Co więcej należy zachęcić młodych ludzi do otwierania własnych firm, które będą wyróżniać się spośród obecnych na rynku.

Sposobem na to jest stworzenie kompleksowej przestrzeni dla młodych przedsiębiorców, która będzie ułatwiała zakładanie i rozwijanie własnego biznesu. Warsaw Startup Space będzie miejscem, w którym każdy początkujący przedsiębiorca znajdzie coś dla siebie. Jak zaznacza Adam Maciejewski, prezes BPW to miejsce będzie zapewniało fizyczną przestrzeń, dostęp do odpowiednich urządzeń teleinformatycznych, aparatury, porad finansowych, prawnych, marketingowych oraz do finansowania i promocji.

Pomysłów jest wiele. W przestrzeni Warsaw Startup Space będzie udzielana kompleksowa pomoc, która zapewni dobre wyniki na wszystkich płaszczyznach. Zarówno jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy – tutaj pomocna będzie platforma crowdfundingowa– która ułatwi poszukiwanie inwestorów, którzy będą skłonni zainwestować w innowacyjny pomysł, przez promocję, która zapewnia GPW, jak i kontakt z firmami zagranicznymi, czy udział w targach, pokazach lub w konkursach branżowych.

Prezydent Warszawy zwróciła również uwagę na kwestie związane z podatkami i składkami ZUS, które bardzo często są sporą barierą dla rozwoju. W przypadku bardzo ryzykownych start-upów może to zniechęcać potencjalnych inwestorów. Dlatego też Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę na to, że przedsiębiorcy mogą rozliczać się liniowo wg stawki 19 proc - Kwestia systemu podatkowego to jest oczywiście kwestia ogólnopaństwowa. Ale biorąc pod uwagę to, że start-upy mogą płacić podatek PIT 19-proc., to jest już pewien postęp w porównaniu do sytuacji przedtem.

Warto zaznaczyć, że Warsaw Startup Space jest projektem długoterminowym, jego celem jest wspieranie innowacyjności polskiej gospodarki oraz promowanie wizerunku Warszawy jako miast przedsiębiorczego i dynamicznego. – Z Unii Europejskiej przydzieliliśmy ponad 60 mln zł dla ponad 3 tys. przedsiębiorców i będziemy to kontynuować. Teraz mamy więcej, mamy ponad 100 mln zł środków z Unii. To jest pomoc w infrastrukturze, jest Centrum Przedsiębiorczości na Smolnej, gdzie można uzyskać wszelkie informacje, jeśli się chce założyć działalność gospodarczą, różnego typu usługi innowacyjne. I tam też przedsiębiorcy mogą się spotkać, podzielić się informacjami, mogą też początkowo wynająć, po cenach nierynkowych taką powierzchnię, jeśli jeszcze nie mają środków na biuro – wyjaśnia Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Źródło: Newseria, Media