Istotne znaczenie firm rodzinnych w polskiej gospodarce

W dniu 13 listopada 2013 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się konferencja „Społeczne i gospodarcze znaczenie firm rodzinnych”.  W Polsce przedsiębiorstwa rodzinne stanowią blisko 80% wszystkich, co sprawia, że mają one ogromny wkład w PKB.

Spotkanie odbywało się w ramach projektu „Firmy Rodzinne 2”, który kontynuuje program „Firmy Rodzinne” z 2009-2011 r. Wbrew pozorom tego typu przedsiębiorstwa stanowią liczną grupę na polskim rynku. Jak zaznaczał prezydent Bronisław Komorowski, firmy rodzinne są niezbędnym elementem polskiej gospodarki, dlatego należy darzyć je szczególnym zainteresowaniem. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że w dzisiejszych czasach firmy rodzinne są swego rodzaju ostoją dla polskiego rynku.

Firmy rodzinne kierują się innymi kategoriami, niż ‘zwyczajne przedsiębiorstwa’. Prezydent podczas swojej wypowiedzi podkreślał, że aby osiągnąć sukces właściciel firmy musi posiadać motywację. Bronisław Komorowski przyznał, że w firmach rodzinnych na pierwszym miejscu stawia się bezpieczeństwo – swoje, swojej rodziny i pracowników,  a nie pieniądze. Na podobną rzecz w swoim wystąpieniu wskazywał prof. Andrzej Jacek Blikle, który zaznaczył, że w sytuacji kryzysowej właściciel firmy rodzinnej pracuje po dwanaście godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu po to, aby jego firma nie przestała istnieć. Oznacza to, że oprócz majątku wkłada również serce, a to już nie jest tak często spotykane.

Konferencja podjęła również ważne zagadnienie dotyczące poprawy funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw. Prezydent zaznaczył, że przez cały czas są prowadzone działania, które mają za zadanie poprawić warunki ich funkcjonowania. Ponadto zapewnił, że te poczynania mają mieć charakter długofalowy. Obecnie w Kancelaria Prezydenta zgłosiła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o postepowaniu przed sądami administracyjnymi, która w momencie wejścia w życie usprawni rozwiązywanie problemów związanych z procesami gospodarczymi. Również nowym pomysłem jest stworzenie Zielonej Księgi, która będzie zbierać rekomendacje związane z kierunkiem prac na rzecz poprawienia funkcjonowania prawa. Bronisław Komorowski zwrócił szczególną uwagę na obowiązek wprowadzenia zmian w systemie podatkowym. Oprócz tego zaznaczył, że w pierwszej kolejności trzeba się również zająć poprawą funkcjonowania firm rodzinnych z punktu widzenia Kodeksu Pracy.

Prezydent miał nadzieje, że to spotkanie wywoła dyskusje, które pomogą udoskonalić obecne prawo dotyczące sektora MŚP. Jednak jak zaznaczył w swoim wystąpieniu prof. Andrzej Jacek Blikle, firmy rodzinne nie potrzebują jakiś szczególnych ulg. Wg niego podstawowym warunkiem do rozwoju jest podniesienie poziomu wolności gospodarczej dla wszystkich firm