Jak napisać wniosek o udzielenie informacji publicznej
Każdy obywatel Polski ma prawo zabiegać o udzielenie mu informacji na temat wszelkich działań publicznych. Warto zatem wiedzieć gdzie należy się zwrócić, w jaki sposób to zrobić i jakie informacje podać, by nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony.
Wszelkie zastrzeżenia dotyczące dostępu do informacji publicznej są zawarte w ustawie z dnia 6 września 2001 r. Już w pierwszym artykule ww. ustawy czytamy, że każda informacja dotycząca spraw publicznych jest tym samym informacją publiczną, która podlega udostępnieniu. Oznacza to, że każdy z nas ma prawo dowiedzieć się jak wyglądają wydatki w naszej miejscowości, może wnioskować o otrzymanie danych na temat partii politycznych, czy też prosić o udostępnienie dokumentówurzędowych. Ogólniej rzecz ujmując, każdy Polak ma prawo wiedzieć o wszystkim tym, co w ustawie jest nazwane informacją publiczną.
Podstawowe informacje dotyczące tworzenia wniosku
Warto wiedzieć, że wnioskodawca nie musi tłumaczyć kim jest i dlaczego zwraca się do urzędu o udzielenie danej informacji publicznej. Jak podaje art. 2 ust. 2:
Od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego.
Wniosek może przybrać dowolną formę, wszystko zależy w jaki sposób dostarczymy go do urzędu. Jest wiele wariantów z jakich możemy skorzystać, pismo możemy kierować do instytucji: drogą mailową, pocztą, wykorzystując dostępny na stronie danego urzędu elektroniczny formularz, faksem lub zgłaszając się osobiście. Ponadto, pismo musi zawierać dokładną informację o tym o co wnioskujesz oraz to w jaki sposób i w jakiej formie chcesz otrzymać dane. To właśnie decyzja o tym jak chcemy otrzymać informacje jest równoznaczna z tym co musimy zawrzeć we wniosku.
Jeśli np. wysyłamy wniosek drogą mailową, nie musimy podawać w zasadzie żadnych informacji na swój temat. Jeżeli zaznaczymy, że informacje chcemy otrzymać w formie elektronicznej, w postaci skanu wysłanego na nasz adres e-mail, wystarczy, że podpiszemy się tylko imieniem. Warto pamiętać o tym, że wszystkie dokumenty wysłane do nas na skrzynkę muszą być opatrzone podpisem elektronicznym, w przeciwnym wypadku będą one niezgodne z prawem.
Jeżeli natomiast we wniosku zaznaczymy, że chcemy otrzymać dane na nasz adres korespondencyjny, w formie np. płyty CD to siłą rzeczy musimy podać nasze dokładne dane: imię nazwisko i dokładny adres na który ma zostać wysłany dokument.
Precyzyjność pytania
Trafne sformułowanie prośby jest w zasadzie najistotniejszym punktem całego wniosku. Musisz tak sprecyzować pytanie, żeby urzędnik (lub jakakolwiek inna osoba, do której kierujesz pismo) nie miał żadnych wątpliwości o co prosisz. Pomimo, iż w ustawie jest wyraźnie napisane, że każdy obywatel ma prawo wnioskować o udostępnienie mu informacji na temat spraw publicznych, nierzadko urzędy celowo wykorzystują jakiekolwiek nieścisłości, po to, by nie udostępnić danych dokumentów.
Istnieją sytuacje, że urząd nie ma możliwość udostępnić wnioskodawcy danych dokumentów. To w jaki sposób powinien nas o tym poinformować jest zaznaczone w art. 14 ust. 2:
Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku, podmiot obowiązany do udostępnienia powiadamia pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. W takim przypadku, jeżeli w terminie 14 dni od powiadomienia wnioskodawca nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanych w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się.
Oznacza to, że po otrzymaniu takiej informacji jesteś zobowiązany do tego, by ponownie wysłać do urzędu wniosek o udostępnienie informacji, w przeciwnym razie sprawa zostanie umorzona.
- Zaloguj się lub utwórz konto by komentować