Jakie PIT-y do końca stycznia?

www.sxc.huDo 31 stycznia podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnych charakterze mają obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Ministerstwo Finansów przypomina kto do końca stycznia ma obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym przy pomocy formularza PIT-28. Chodzi o osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność rozliczaną ryczałtowo:

- indywidualnie,
- w formie spółki cywilnej osób fizycznych,
- w formie spółki jawnej od osób fizycznych,

oraz o osoby, które osiągają przychody z tytułu umowy:

- najmu,
- podnajmu
- dzierżawy,
- poddzierżawy,
- lub innych umów o podobnym charakterze.

W jakiej formie rozliczenie?

Jak czytamy w artykule umieszczonym na stronie Ministerstwa Finansów, podatnik ma kilka możliwości do rozliczenia się.

Po pierwsze może zrobić to w formie tradycyjnej. Musi udać się do urzędu skarbowego, gdzie po złożeniu zeznania otrzyma odpowiednie potwierdzenie, które będzie dowodem na to, że dokonał rozliczenia. Może również swój PIT-28 wysłać listem poleconym, przy pomocy usług Poczty Polskiej.

Po drugie istnieją również sposoby bardziej nowoczesne. Chodzi tu m.in. o możliwość wysłania zeznania drogą elektroniczną i co ważne bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Takie rozwiązanie jest o tyle łatwe, że można to zrobić nie wychodząc z domu, przy pomocy specjalnej aplikacji stworzonej przez Ministerstwo Finansów. Jest ona dostępna na stronie internetowej: www.e-deklaracje.gov.pl i co ważne jest ona bezpłatna. Oprócz tego można również skorzystać z interaktywnego formularza, który jest równie prosty w obsłudze. Ten sposób wypełniania deklaracji daje również możliwość dokonania ewentualnej korekty. Należy jednak pamiętać, że otrzymanie potwierdzenia, które będzie dowodem na to, że podatnik się rozliczył jest otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Innym mniej tradycyjnym sposobem  na dokonanie rozliczenia jest skorzystanie z urzędomatów, które można znaleźć w urzędzie skarbowym oraz w np. w urzędach gminy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ podatnik może bez pomocy urzędnika sam złożyć dokumenty i uzyskać potwierdzenie.

Źródło: www.finanse.mf.gov.pl