Jazda nowym samochodem

flotaPolscy przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na jakość również w kwestii własnej floty. Tylko od początku roku zakupili ponad 167 tys. nowych samochodów osobowych, co stanowi 67 proc. wszystkich sprzedanych aut.

Ryne samochodowy w Polsce w zasadzie dopiero raczkuje, jednak nabiera on znacznego tempa głównie dzięki firmom z setora MŚP, które użytkują do 10 aut. W nieco ponad 2 mln przedsiębiorstw jeździ łącznie koło 6,5 mln służbowych samochodów, firmy wymieniają swoje pojazdy co 3-5 lat oraz stosują wynajem długoterminowy.

Jak podaje Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, w I półroczu 2017 roku sprzedano 250 tys. nowych samochodów osobowych (17-proc. wzrost rok do roku). Blisko 68 proc. pojazdów kupiły firmy i przedsiębiorstwa (167,3 tys., o 28,8 tys. samochodów więcej niż jeszcze rok wcześniej). Blisko co piąty samochód firmowy jest w wynajmie długoterminowym (18,6 proc.). Taka forma zakupów aut rośnie od pięciu kwartałów – w I półroczu o ponad 24 proc. (przy 20-proc. wzroście zakupu z własnych środków, kredytu i leasingu). Zdecydowana większość floty w wynajmie długoterminowym znajduje się w obsłudze Full Service Leasing (niemal 89 proc.).

Wybór pojazdu i finansowanie

Wybór samochodu to pierwsze działanie. Przedsiębiorcy wzbieraj markę i model, później porównują względy ekonomiczne pojazdu – koszt eksploatacji, wartość końcowa samochodu, czy dodatkowe usługi – GPS oraz systemy telematyczne, które monitorują np. zużycie paliwa. To wszystko pozwala na obiżenie kosztów i zwiększenie bezieczeństwa.

Następnie przedsiębiorcy zastanawiają się jak sfinanoswać zakup. Wszystko zależy od prowadzonej działalności. W przypadku mikrofirm finansowanie odbywa się za pośrednictwem własnych środków lub poprzez kredyt, natomiast firmy z setora MŚP korzystają z leasingu.

Zakup ciągle rośnie

Warto podreślić, że z roku na rok wzrasta liczba zakupionych samochodów do firm. W I półroczu 2017 roku grupa PSA (Peugeot, Citroën, DS Automobiles) zanotowała 36-proc. wzrost sprzedaży. To blisko dwukrotnie więcej, niż wyniosła dynamika rynku (18 proc.).

Źródło: newseria