Kara umowna

www.istockphoto.comUmowa jest dokumentem wiążącym zarówno klienta jak i osobę wykonującą zlecenie. Aby uniknąć wszelkich nieporozumień warto do niej dołączyć klauzulę umowną, która będzie zobowiązywać jedną ze stron do zapłaty odszkodowania.

Definicja kary umownej została określona w Kodeksie Cywilnym. Najogólniej rzecz ujmując jest ona czymś w rodzaju odszkodowania, które musi zostać wypłacone w momencie, gdy dłużnik nie wykona zobowiązania lub zrobi to nienależycie.

Czego może dotyczyć kara umowna?

Warto zaznaczyć, że kara umowna odnosi się do zobowiązania niepieniężnego. Oznacza to, że można ją sporządzić tylko wtedy, kiedy zobowiązanie nie dotyczy płacenia. Chodzi tu m.in. o wszelkiego rodzaju dostawy towarów, wykonywanie umówionych zleceń, świadczenie usług etc. Jeżeli wykonanie zobowiązania pozostawia wiele do życzenia, wtedy występuje obowiązek wypłacenia określonej (umówionej) sumy pieniędzy.

Należy również zaznaczyć, że w sytuacji gdy umowa została wykonana należycie kara umowna staje się nieważna i nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Wysokość kary umownej

Nie jest tak, że wysokość odszkodowania może zostać ustalona bez zachowania odpowiednich wytycznych. To jak wysoka może być kara umowna zostało zaznaczone w art. 484 KC.

W momencie, gdy usługa zostanie nienależycie wykonana lub niewykonana w ogóle wierzyciel ma prawo do żądania zapłaty bez względu na wysokość poniesionej szkody. Natomiast w sytuacji gdy zobowiązanie zostało w znaczniej części wykonane, dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej. O zmniejszenie kary można również prosić w sytuacji gdy jest ona rażąco wysoka.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że w przypadku niewykonania zlecenia drugiej stronie (oprócz odszkodowania) należą się odsetki. Będą one naliczane już od dnia następnego po dniu, kiedy to zobowiązanie miało zostać spełnione. Wysokość odsetek może być określona w umowie, jednak nie mogą one przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli natomiast strony nie uzgodniły wysokości odsetek, będą wtedy obowiązywać odsetki ustawowe.

Źródło: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny