Kiedy najlepiej sprzedać samochód?

www.pixabay.comPrzedsiębiorcy, którzy planują wymienić służbowe samochody na nowe modele, powinni dokonać tego jak najszybciej. Najprawdopodobniej z dniem 1 kwietnia zostanie uchylone prawo do zastosowania zwolnienia z podatku VAT.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatków od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień przedsiębiorcom przysługuje prawo do zwolnienia z podatku VAT.Wynika to z par. 3 ust. 1 pkt 20 ww. rozporządzenia, w którym czytamy, że takie prawo występuje w momencie, gdy:

przy nabyciu (…) samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60 % kwoty podatku (…) nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł.

Najprawdopodobniej zwolnienie zostanie wykreślone. W fazie projektu znalazło się bowiem rozporządzenie Ministra Finansów, które w momencie zaakceptowania będzie uchylać prawo do zwolnienia z podatku VAT przy jego częściowym odliczeniu. Nowy przepis wejdzie w życie najprawdopodobniej z dniem 1 kwietnia 2014 roku.

Sytuacja po zmianach

Przedsiębiorcy, którzy planują w najbliższym czasie wymienić swoją firmową flotę, powinni przyspieszyć swoje działania po to, aby ustrzec się przed zapowiadanymi zmianami. Od pierwszego kwietnia sprzedaż samochodu, przy którym podatnik mógł odliczyć częściowy naliczony podatek VAT, będzie podlegał opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT.

Sprzedaż samochodu i powstałe przez to obowiązki przedsiębiorcy, są uzależnione od czasu, w którym postanowił on wymienić pojazd. Inaczej wygląda kwestia korekty VAT naliczonego, gdy sprzedaje się samochód  nowy, a inaczej, gdy jest to samochód stary (użytkowany dłużej niż 5 lat).

W przypadku, gdy przedsiębiorca postanowi sprzedać nowy samochód  po 1 kwietnia br. będzie mógł dokonać korekty in plus. Co oznacza zwiększenie podatku naliczonego. Inaczej będzie wyglądać sprzedaż auta, które jest użytkowane przez przedsiębiorcę dłużej niż 5 lat. W takiej sytuacji właściciel będzie musiał zapłacić podatek VAT od sprzedaży oraz nie będzie mógł dokonać korekty na swoją korzyść.

Pomimo zmian

Warto pamiętać, że przez cały czas zwolnienie z podatku VAT będzie dotyczyło pojazdów, które są wykorzystywane wyłącznie w  czynnościach zwolnionych z VAT. Chodzi tu o te czynności przy których podatnik nie miał prawa do odliczenia nawet podatku.


Źródło: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.