Kilka słów o freelancingu

www.sxc.huBycie freelancerem to ostatnimi czasy nic egzotycznego. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne działanie, bycie swoim pracodawcą zyskuje na popularności. Jednak warto, przed porzuceniem etatu dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety freelancingu.

Freelancer to osoba, która postanowiła zrezygnować z pracy na etat, w zamian za pracę na własną rękę. Specjalizując się w jakiejś dziedzinie wykonuje zlecane mu przez klientów zadania, bez obowiązku spędzania 8h w biurze. Tak wygląda to w teorii, a jak wygląda to w praktyce? Warto zastanowić się czy freelancing posiada jedynie zalety.

Wady

By ochłodzić trochę zapał, warto poczytać nieco o wadach, które niewątpliwie posiada ta forma pracy. Po pierwsze należy pamiętać, że nie każdy jest dla niej stworzony. Trzeba być odważnym, ponieważ zrezygnowanie ze stałych godzin i przy tym stałego wynagrodzenia wymaga nie lada poświęcenia.

1. Nienormowany czas pracy – to co może okazać się największym plusem, również może stać się największym minusem naszej pracy. Brak obowiązku wczesnego wstawania może okazać się zbawiennym dla większości z nas, jednak brak kontroli nad czasem może spowodować jego przeciekanie przez palce. Trzeba dużo samodyscypliny, aby móc okiełznać lenia, który drzemie w każdym z nas. Wydzielenie sobie godzin na pracę, jest niezmiernie trudne zwłaszcza wtedy, kiedy nikt nad nami nie stoi.

2. Dom stanie się biurem – często używamy sformułowania: nie przynoś pracy do domu. Będąc freelancerem nasz dom najprawdopodobniej stanie się naszym biurem, a to może utrudnić nam rozdzielenie tych dwóch sfer naszego życia. Z jednej strony możemy mieć trudności z wydzieleniem sobie miejsca do pracy, z drugiej strony możemy tak się w niej zatracić, że nasi domownicy będą nas mieli dość, gdyż nie będziemy wychodzić do biura na osiem godzin, tylko będziemy w nim tkwić całymi dniami.

3. Klientów ciągle brak – wszystko potrzebuje czasu, aby mogło nabrać rozpędu. Również i w tym przypadku należy pamiętać o tym, że nie będziemy rekinami biznesu od razu, a kontrahenci nie będą o nas walczyć. Wyrobienie sobie dobrej marki na rynku to proces długotrwały, a początki kariery bywają trudne. Mając wielkie plany możemy boleśnie zderzyć się z szarą rzeczywistością  już w pierwszym miesiącu naszego samodzielnego działania. Nierozpoznawalne nazwisko, brak wyrobionej marki, duża konkurencja na rynku (również firm, które specjalizują się w naszej branży) wszystko to może okazać się trudne do przeskoczenia.

4. Im więcej tym lepiej – nie zawsze ta reguła się sprawdza. Na pewno nie zdaje ona egzaminu w przypadku przyjmowania zleceń. Bardzo często zdarza się tak, że w momencie gdy zaczyna nam się coraz lepiej powodzić przyjmujemy każde zlecenie co skutkuje niewywiązaniem się z umowy. Każdy musi kiedyś spać, odpocząć, przewietrzyć się. Nawet jeśli pracujemy na własny rachunek i sami ustalamy sobie godziny pracy, nie możemy poświęcić całego dnia na wykonywanie projektu. Będzie to skutkowało jedynie tym, że to co zrobimy będzie poniżej wymaganego poziomu, co w kolejności sprawi, że stracimy klientów.

5. Brak stabilności – będąc freelancerem należy pamiętać o tym, że ta praca nie gwarantuje stałej stawki. Zrezygnowanie z etatu, jest również zrezygnowaniem ze stałej pensji. Freelancing to ciągłe wzloty i upadki – trzeba być przygotowanym na to, że każdy miesiąc może znacząco się od siebie różnić. Może się zdarzyć, że będziemy mieć kilka zleceń, ale trzeba liczyć się również z tym, że możemy nie mieć ich wcale.

Zalety

Oczywiście nie jest tak, że bycie wolnym strzelcem wiąże się jedynie z samymi wadami. Każdy medal ma dwie strony i tu chcę ukazać tę jaśniejszą.

1. Nienormowany czas pracy – tutaj również zacznę od tej cechy, ponieważ tak jak wspominałam może być ona również źródłem plusów. Jeśli ktoś ma problemy z porannym wstawaniem to jest to praca dla niego (przynajmniej pod tym kątem). Będąc freelancerem nie musimy kłaść się wcześniej do łóżka, ani wracać szybko z imprezy. Kolejny dzień możemy rozpocząć dużo później niż miałoby to miejsce w pracy na etacie.

2. Brak szefa – ile razy narzekaliśmy na swojego obecnego, bądź byłego szefa? W tej pracy to my sami jesteśmy swoim przełożonym, a to oznacza, że sami decydujemy kiedy siadamy do pracy, kiedy robimy sobie wolne oraz jakie zlecenia będziemy wykonywać. Jeśli jesteśmy indywidualistami to jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nikt nie będzie nam mówił co i jak mamy zrobić.

3. Od zawsze o tym marzyłem – będąc freelancerem mamy możliwość zrealizować swoje plany. Decydując się na działanie samemu, możemy robić to co lubimy i jeszcze na tym zarabiać. Jest to taki stan, w którym każdy chciałby się znaleźć.

4. Większe pieniądze – jeśli to co robimy znajdzie odbiorców i tym samym zaczniemy otrzymywać zlecenia będziemy w stanie zarobić dużo więcej, niż na umowie o pracę. Cała pula pieniędzy z wykonanego zadania trafia dofreelancera, tym samym może on poprawiać swoje kwalifikacje, co w przyszłości będzie skutkowało lepszymi ofertami.


Przed porzuceniem pracy na etat należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Aby sprawdzić się w roli freelanceratrzeba mieć silny charakter – samodyscyplina, zapał, cechy przywódcze. Może to wydać się śmieszne, ale nieraz trudniej zapanować nad sobą niż nad innymi ludźmi.