Kod PKD – jak określić?

www.picjumbo.com/VIKTOR HANACEKZakładając działalność gospodarczą przedsiębiorca musi dokonać wielu formalności m.in. musi zarejestrować firmę, a podczas wpisu do CEIDG musi określić jaki zakres obowiązków będzie wykonywać jego przedsiębiorstwo. Bezbłędne podanie kodu PKD pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności, dlatego warto dokładnie zapoznać się z procedurą wyboru.

Prowadząc własną działalność gospodarczą to na nas spływa masa obowiązków, o których musimy pamiętać. W zasadzie na samym początku będziemy musieli zmierzyć się z wypełnieniem wniosku CEIDG-1, w którym będziemy musieli określić m.in. rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej. Dokładniej rzecz ujmując będziemy musieli wybrać kod PKD z katalogu Polskiej Klasyfikacji Działalności, który gromadzi wszelakie rodzaje działalności jakie mogą być wykonywane przez przedsiębiorców.

Podstawową informacją, o której musimy pamiętać jest to, że możemy wybrać dowolną liczbę kodów PKD. Nie musimy swojej działalności umieszczać w obrębie tylko jednej grupy. Sam druk CEIDG-1 daje nam możliwość wpisania aż dziewięciu takich kodów, jeśli i to okaże się mało możemy do swojego wniosku dołączyć załącznik CEIDG-RD, w którym dookreślimy resztę kodów. Musimy jednak pamiętać, że pierwszy kod wpisany przez nas we wniosku jest niejako najważniejszy, to on powinien określać główną działalność firmy. W przypadku, gdy nie mamy pewności, bądź nie potrafimy podać kodu, który naszym zdaniem idealnie klasyfikuje naszą działalność musimy wybrać taki obszar, który jest najbardziej zbliżony do tego co robimy.

Obowiązki i zmiany

Tak jak nie jesteśmy w stanie określić co będziemy robić za pięć lat, tak nie potrafimy z pełną mocą zapewnić, że nasza firma przez cały czas będzie świadczyć takie same usługi. W przypadku, gdy po jakimś czasie nasze przedsiębiorstwo poszerzy swoją działalność naszym obowiązkiem jest poinformowanie o tym. Aby tego dokonać i dopiąć formalności musimy zaktualizować swój wniosek CEIDG-1 i wpisać do niego nowy kod PKD lub wykreślić nieaktualny.

Odpowiednie określenie kodu PKD jest bardzo ważne, ponieważ może nieść za sobą przykre w skutkach konsekwencje. Przede wszystkim taki kod (a raczej jego mylne wybranie) wpływa na złe wystawianie faktur, które będą towarzyszyć nam przez cały czas. Co to oznacza? Jeśli np. wystawimy fakturę niezgodnie z tym co zaznaczyliśmy we wniosku CEIDG-1 – faktura będzie dotyczyć innej działalności niż te przez nas wypisane – sąd może nałożyć na nas grzywnę w wysokości 5 tys. złotych. To jednak najczarniejszy scenariusz, zazwyczaj zostajemy obowiązani do tego, aby w ciągu 7 dni dokonać zmian w ewidencji.

Prowadząc małą działalność gospodarcza bardzo często liczymy na otrzymanie dotacji, które zasilą nasz firmowy budżet. I w tym miejscu niejednokrotnie bardzo ważne jest odpowiednie określenie kodów PKD. Jest to o tyle ważne, ponieważ zdarza się, że niektóre programy są przypisane tylko konkretnym działalnościom opisanym danym kodem.

Podsumowanie

Aktualnie wszystkich przedsiębiorców obowiązuje klasyfikacja PKD z 2007 roku. Przy wyborze najlepiej wejść na stronę internetową GUS i tam przy pomocy wyszukiwarki odszukać pasujący kod. Również możemy skorzystać ze strony internetowej poświęconej w całości wyszukiwaniu kodów PKD. Warto pamiętać o tym, że istniej możliwość zwrócenia się do GUS o wydanie interpretacji, która pozwoli rozwiać nam wszelkie wątpliwości, które mogą wyniknąć podczas zderzenia się z ogromem zamieszczonych tam kodów PKD.