Konkurs dla firm z Mazowsza

Mazowsze
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swój biznes na terenie Mazowsza powinni bliżej przyjżeć się planowanym konkursom. Już na jesień ruszą kolejne programy wsparcia innowacji, badań i rozwoju. Mazowiecka Jednstka Wdrażania Programów Unijnych ma do rozdysponowania około 45 mln zł. Czasu zostało niewiele, tylkodo końca sierpnia!

Większość budżetu zostało już rozdysponowane, jeszcze do końca sierpnia można składać podania na budżet konkursu Działalności badawco-rozwojowej przedsiębiorstw. O granty mogą ubiegać się zarówno mikro-, małe, jak i średnie firmy. To na co mogą liczyć, to wsparcie od prac badawczo-rozwojowych, aż do etapu uruchomienia pierwszej produkcji. Co ważne, przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie nawet 80 proc. kosztów – w przypadku badań przemysłowych oraz 60 proc. w przypadku prac rozwojowych. Dodatkowo można starać się o uzyskanie tzw. bonów na doradztwo.

Kto może wziąć udział w projecie?

Konkurs skierowany jest do firm, których projekty wpisują się w tzw. inteligentne specjalizacje regionu. Na Mazowszu są to cztery obszary: wysoka jakość życia, bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania i nowoczesne usługi dla biznesu.

Co jeszcze?

Powyższe propozycje to działania bezzwrotne. Jedna MJWPU planuje swtorzenie działań zwrotnych. Jednak, jak na razie nie podano szczegółów,najprawdopodobniej ukażą się one za pół roku.

Takie działania cieszą się dużą popularnością. Wdrożenie wyników badań i np. stworzenie linii produkcyjnej to bardzo duże ułatwienie dla przedsiębiorców, głównie z sektora MŚP. Do tej pory MJWPU podpisała z przedsiębiorcami ponad 300 umów na wsparcie sięgające kwoty 200 mln zł. Zakończonych zostało kilkadziesiąt projektów, a w trakcie realizacji jest około 300 kolejnych, które czekają na podpisanie umowy o dofinansowanie.

Źródło: newseria, media.