Kontrola zużycia energii w firmach – najpóźniej we wrześniu

audyt
Ekologia i oszczędzanie energii nie jest już jedynie naszą dobrą wolą. Prowadząc własną firmę jesteśmy do tego zobligowani, reguluje to wprowadzone w zeszłym roku prawo. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek podawania się regularnym audytom efektywności energetycznej, co więcej zostały wprowadzone kontrole – pierwsza z nich już w okolicy września.

Prawo weszło w życie w ubiegłym roku w październiku, jego jednym z większych założeń jest obowiązek przeprowadzania audytów we własnym przedsiębiorstwie. Warto podkreślić, że to założenie dotyczy jedynie dużych firm – zatrudniających powyżej 250 osób oraz mających roczny obrót przewyższający 50 mln euro. Dodatkowo taka kontrola musi być przeprowadzana raz na 4 lata, jednak pierwsza z nich musi odbyć się 12 miesięcy po wejściu w życie ustawy, czyli do końca września 2017 roku.

Co powinniśmy skontrolować? Przede wszystkim wszelkie urządzenia i instalacje, które odpowiadają za 90 proc. konsumpcji energii. To pozwoli na stworzenie planu oszczędności oraz ułatwi stworzenie działań nakierowanych na efektywność energetyczną.

Warto podkreślić, że współczesny model prowadzenia biznesu to przede wszystkim ten nakierowany na szeroko pojętą działalność IT. Dlatego podczas przeprowadzania audytu warto bliżej przyjrzeć się m.in. serwerowniom, sprzętowi IT ale także klimatyzacji czy wentylacji.

Należy pamiętać, że nie możemy sami przeprowadzić takiej kontroli w naszej firmie. Musi tego dokonać niezależny podmiot, a jego wyniki będą wykorzystane do analiz i kontroli, co więcej może on zostać skontrolowany również przez Urząd Regulacji Energetyki.

Źródło: newseria, media