Kredyt kupiecki – pomoże czy zaszkodzi?

www.pixabay.com/jarmolukMałe i średnie przedsiębiorstwa znacznie częściej borykają się z problemami finansowymi. Brak płynności finansowej ogranicza produkcje, co z kolei może doprowadzić do utracenia kontrahentów. W przypadku, gdy nie chcemy bądź nie możemy skorzystać z kredytu bankowego, warto pomyśleć o kredycie kupieckim.

Kredyt kupiecki znacznie różni się od znanych nam kredytów. Przede wszystkim dlatego, że nie jest udzielany przez bank. Jest czymś w rodzaju umowy między przedsiębiorcami: sprzedawcą a dostawcą towaru. Co więcej kredyt ten nie jest regulowany postanowieniami prawnymi, gdyż powstał jako odpowiedź na chwilowe zatory płatnicze.

Dla kogo kredyt kupiecki?

Ta próba uzyskania dodatkowej pomocy w momencie chwilowego braku pieniędzy jest przeznaczona dla przedsiębiorstw, które są zainteresowane zakupem określonych towarów (lub usług) ale mają wystarczających środków finansowych, by móc za nie zapłacić od razu.

Kredyt kupiecki, zwany również kredytem handlowym albo towarowym jest niczym innym jak umową zawieraną przez ww. przedsiębiorcę i osobę dostarczającą towar lub wykonującą daną usługę. To odroczenie terminu płatności za dostawę towaru lub wykonanie usługi o kilka lub kilkanaście dni. Jest to zapewnienie, że przedsiębiorca w momencie uzyskania odpowiednich środków ureguluje należność.

Bez wątpienia kredyt kupiecki jest dużym ułatwieniem dla firm, które nie mają stałej pozycji na rynku i dopiero zaczynają swoją działalność. W przeciwieństwie do kredytów bankowych, ten nie wymaga udowodnienia swojej zdolności kredytowej.

Na jaki okres udzielany jest kredyt?

I pod tym kątem kredyt kupiecki różni się od tego udzielanego przez bank. To na jak długo zostanie on udzielony jest ustalane indywidualnie dla każdego przypadku. Jest to uzależnione od wielu czynników, przede wszystkim od dotychczasowej współpracy, pozycji marki na rynku, czy kondycji finansowej przedsiębiorstwa podbierającego kredyt. Ponadto czas przeznaczony na spłatę należności powinien być dostosowany do jej wysokości.

Minusy kredytu kupieckiego

Nic nie jest idealne dlatego warto również wspomnieć o minusach kredytu kupieckiego. Przede wszystkim największym zagrożeniem zarówno dla przedsiębiorstwa jak i dla sprzedawcy jest bankructwo tego pierwszego. Brak terminowych wpłat i zadłużanie się u kolejnych sprzedawców może w krótkim czasie doprowadzić do upadku firmy, co będzie miało również istotny wpływ na osobę udzielającą kredyt.

Aby uniknąć wszelkich niechcianych sytuacji, warto skorzystać z ubezpieczenia kredytu kupieckiego. Jednak warto zaznaczyć, że pieniądze wypłacone z ubezpieczenia nie będą równowartością kwoty z faktury – ubezpieczyciel strącić od 10-20 proc.