Kredyt z gwarancją de minimis szansą dla nowych firm

www.sxc.huPrzedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają swoją działalność często nie mają wystarczających środków na start. Dzięki gwarancji de minimis, którą oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego przedsiębiorcy w prostszy sposób mogą otrzymać kredyt.

Gwarancja de minimis to zapewnienie przez BGK, że w przypadku gdy właściciel firmy przestanie spłacać otrzymany kredyt, wtedy to on dokona spłaty jego kredytu w wysokości 60% wartości. Ma to spowodować, że banki będą chętniej udzielały kredytów nowym firmom, które są mało wiarygodne. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca będzie całkowicie zwolniony z odpowiedzialności finansowej. Będzie on musiał zwrócić odpowiednią kwotę wraz z odsetkami swojemu gwarantowi – BGK, a nie bankowi kredytującemu. Oprócz tego, kwota, którą przedsiębiorca będzie musiał spłacić jest traktowana jako zadłużenie przeterminowane, co oznacza, że za każdy dzień utrzymywania się zadłużenia będą naliczane odsetki w wysokości 4-krotności obowiązującej stopy kredytu lombardowego NBP. Otrzymanie tego kredytu różni się od tradycyjnych ofert. Najczęściej ubiegają się o niego osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, mali i średni przedsiębiorcy oraz spółki. Kredyty są udzielane firmą z krótkim stażem i z krótką historią kredytową, a przedsiębiorcy mogą otrzymać niższe oprocentowanie niż przy kredycie standardowym.
Ważne jest aby pamiętać o tym, że gwarancja:

- jest udzielana maksymalnie na okres 27 miesięcy,
- nie może przekroczyć 3,5 mln zł i 60% kwoty kredytu obrotowego,
- nie obejmuje odsetek oraz innych kosztów związanych z kredytem obrotowym,
- jest zabezpieczona wekslem in blanco przedsiębiorcy,
- udzielona w 2013 r. jest bezkosztowa, za drugi rok przedsiębiorca zapłaci prowizję w wysokości 0,5% gwarancji.

Jak otrzymać kredyt z gwarancją?

Aby otrzymać kredyt przedsiębiorca musi złożyć wniosek o otrzymanie gwarancji wraz z wnioskiem o kredyt w jednym z banków, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ponadto przedsiębiorca musi złożyć Oświadczenie Wnioskodawcy, w którym określa czy otrzymał w tym roku podatkowym lub w dwóch poprzednich latach pomoc de minimis, jeśli tak musi podać jej wysokość.

Po złożeniu wymaganych dokumentów bank sprawdza zdolność kredytową przedsiębiorcy, oraz sprawdza czy przedsiębiorca spełnia wszystkie warunki wymagane do objęcia kredytu z zabezpieczeniem. Chodzi tu głównie o złożenie swojego weksla in blanco, oświadczenia o poddaniu się egzekucji do kwoty stanowiącej równowartość 200% kwoty gwarancji udzielonej przez BGK oraz oświadczenia o ochronie danych osobowych. Po tej procedurze bank wydaje pozytywną decyzję o udzieleniu kredytu i następuje podpisanie umowy.