Leasing samochodu – dobre rozwiązanie dla nowej firmy

www.sxc.huLeasing to najlepszy sposób na rozwinięcie skrzydeł, dla małych i średnich przedsiębiorców. Właściciele nowopowstałych firm znacznie częściej wybierają tę formę pozyskiwania kapitału, gdyż wymagania leasingodawców nie są tak restrykcyjne jak w przypadku kredytu bankowego.

Leasing to nic innego jak umowa między dwoma podmiotami. Polega ona na przekazaniu przez jedną ze stron umowy (leasingodawca) prawa do korzystania z określonej rzeczy, na pewien okres uzgodniony wcześniej w umowie leasingu, w zamian za ustalone ratalne opłaty. Takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne dla firm, które nie mają środków na zakup np. własnych pojazdów. W odróżnieniu od kredytu leasing dotyczy wyłącznie środków trwałych, a nie gotówki.Aby móc skorzystać z takiej formy pozyskania kapitału nowa firma musi działać co najmniej od 12 miesięcy, wtedy to przedsiębiorca podpisując umowę leasingową będzie traktowany tak samo jak firmy będące na rynku dłużej. Z racji tego, że na polskim rynku powstaje coraz więcej firm leasingowych, możemy znaleźć również możliwość podpisania umowy leasingowej po 3 miesiącach działalności naszej firmy. 

To o jakie dokumenty zostaniemy poproszeni, w głównej mierze zależy od wymagań firmy, z którą będziemy współpracować. W większości przypadków obowiązkowo musimy dostarczyć dwa rodzaje dokumentów:

Dokumenty związane z założeniem firmy:

- NIP;
- REGON;
- KRS lub EDG;
- Dokumenty finansowe;
- Dokumentacje roczne i okresowe wyniki finansowe firmy.

Ponadto należy mieć przy sobie dowody tożsamości osób upoważnionych. Firma leasingowa może również poprosić o zaświadczenia z ZUS lub US, oraz o przedstawienie opinii z banków, w których są prowadzone rachunki firmy. Ważne jest aby leasingobiorca miał pozytywną historię kredytową, firmy leasingowe zwracają na to uwagę głównie w przypadku przedsiębiorstw jednoosobowych – oprócz właścicieli sprawdzana zostaje również historia kredytowa małżonka.

Istnieje kilka rodzajów leasingu, jednak tak naprawdę przedsiębiorcy dokonują wyboru pomiędzy dwoma: leasing kapitałowy (finansowy) oraz operacyjny.

W Leasingu kapitałowym przedmiot o którym mowa w umowie staje się własnością leasingobiorcy i należy go traktować jako aktywa w sprawozdaniu finansowym – co powoduje zwiększenie kosztów. Ta forma leasingu umożliwia jedynie zakwalifikować odsetki do kosztów uzyskania przychodu. Warto pamiętać, że nie wolno nam zaliczyć do kosztów uzyskania czynszu inicjalnego. Z reguły czas w tej formie leasingu jest nieograniczony, choć zdarza się jego skonkretyzowanie, na ogół od 6 do 60 miesięcy. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca ma prawo zakupić przedmiot na warunkach ustalonych w umowie.

Leasing operacyjny z reguły jest zawierany na czas określony – najczęściej wynosi od 24 do 60 miesięcy. To co odróżnia go od leasingu finansowego, to możliwość zaliczenia czynszu inicjalnego oraz rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu . Jednak przedsiębiorca nie może zaliczyć leasingowanego przedmiotu w swoje aktywa, gdyż nie jest on jego właścicielem. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca może nabyć użytkowaną rzecz za wartość określoną z góry przez prawo.

Przed podpisaniem umowy warto dokładnie przyjrzeć się co zostało w niej zapiane. Z reguły zawiera ona przedmiot leasingu, czas jego trwania, wysokość opłat i sposób ich uiszczania. Oprócz tego podane są również obowiązki i uprawnienia stron. Taki dokument podpisują obydwie strony.

W przypadku uszkodzenia pojazdu, szkodę musi naprawić leasingobiorca. Może to zrobić przy pomocy ubezpieczenia, które z reguły jest proponowane przez leasingodawcę, przed podpisaniem umowy. Warto pamiętać, że samochód leasingowy należy do leasingobiorcy, dlatego każde jego oddanie osobą trzecim może skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem umowy, co oznacza oddanie samochodu przez leasingobiorcę oraz zapłacenie przez niego przewidzianych rat. Ponadto warto zwrócić uwagę, na to czy leasingobiorca może umieścić na samochodzie logo firmy, gdyż w przeciwnym razie leasingodawca może wymówić umowę.