Liderem można się stać?

liderDobrze prosperujący zespół to ludzie, którzy idą w jednym kierunku z jasno określonymi celami. Niby takie proste, a jednak trudną sztuką jest jego stworzenie. Jednym z jego podstawowych elementów powinien być lider. Warto w takim razie zastanowić się kto nim może być.

Praca nad samym sobą to ta jedna z najtrudniejszych. Próbując być lepszym stawiamy sobie kolejne cele, które w ostateczności mają doprowadzić nas do określonego celu – bycia liderem. Samorozwój – koncentracja na jakości i wydajności. Odnajdywanie czasu na naukę, a minimalizowanie jego marnotrawienia. Każdy dzień to początek lepszego bycia samego siebie.

No ale pomału. Rzeczywiście to przekształci mnie w lidera? Nie raz i nie dwa słyszałeś, że lider to ten, który jest skoncentrowany na otoczeniu, na rozwoju swoim, ale też (albo nawet przede wszystkim) rozwoju swoich kolegów. Warto sobie to uświadomić zanim zechcemy stać się przewodnikiem. To właśnie jest kwintesencja bycia dobrym liderem – to bycie dla innych, to stawanie się lepszym dla dobra ogółu.

Bądź liderem – stwórz zespół

Otaczaj się ludźmi mądrzejszymi od siebie! Dziwne? Jak moi podwładni mają być lepsi ode mnie? Stracę na autorytecie, nie będą chcieli mnie słuchać? Takie działanie faktycznie pokazuje Twoje liderskie myślenie, podejście do tworzenia idealnego zespołu. Akceptujesz i nie ukrywasz swoich ułomności (którz ich nie ma?), Ty otwarcie o nich mówisz i nagradzasz innych, którzy są od Ciebie lepsi – to wymaga dystansu, dojrzałości i pewności siebie – czy to nie są cechy prawdziwego lidera?

Bądź liderem - ochraniaj

Twoim zdananiem jest tworzenie ścieżki dla swoich ludzi, ludzi którzy są świetni, którzy są profesjonalistami w swoich dziedzinach, a od Ciebie wymagają patronatu – opieki i poczucia bezpeczeństwa. Naucz ich jak mają działać w Twojej organizacji, pozwalaj im do Ciebie wracać, pytać. Ale też pozwól im się sparzyć, niech nauczą się na swoich błędach to pozwoli im stać się silniejszym i w ostateczności sprawi, że sami będą podejmować decyzję i może kiedyć staną się liderem?

Bądź liderem – działąj aktywnie

Bywa tak, że pomimo Twoich działań i chęci ktoś pod Twoimi skrzydłami nie wzrośnie. Niektórzy bezpieczniej czują się w swojej strefie komfortu, nie chcą poza nią wyjść i tym samym stoją w miejscu. Nie każdą osobę da się zmobilizować do przekroczenia progu bezpieczeństwa. Jednak Twoim zdananiem jest zrobić wszystko, co możesz po to, aby samemu poczuć, że chciałeś i dałeś możliwość do wzrostu.

Wystrzegaj się robienia ciągle tego samego, szukaj, rozwijaj idź na przód i przekazuj obowiązki dalej. Dokończ jedno działanie i zacznij kolejne – jedynie ciągły rozwój może stworzyć z Ciebie prawdziwego przywódce.