Małe firmy zaoszczędzą
Mikro przedsiębiorstwom bez wątpienia najtrudniej utrzymać się na rynku. Bardzo często musza zmagać się z problemami finansowymi, co może doprowadzić do upadku. Nowelizacja ustawy o rachunkowości ma pomóc im zaoszczędzić.
4 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Głównym celem zmian, będzie wprowadzenie ułatwień dla firm z sektora mikro. Przede wszystkim mają one doprowadzić do redukcji obciążeń administracyjnych związanych właśnie z rachunkowością.
Czego dotyczą zmiany?
Uproszczenia mają przede wszystkim pozwolić przedsiębiorcy zaoszczędzić czas. Głównie przez to, że po wprowadzeniu zmian będzie on mógł sporządzić skrócone sprawozdanie finansowe (bez sprawozdania z działalności), będzie zwolniony z obowiązku stworzenia rachunku przepływów pieniężnych oraz nie będzie musiał sporządzać zestawienia zmian w kapitale własnym.
Kto może skorzystać z uproszczeń?
Projekt ustawy obejmuje spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne. Przedsiębiorcy, których firmy prosperują w obrębie jednej z ww. spółek będą mogli skorzystać z wprowadzonych uproszczeń w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, jeżeli nie przekroczą dwóch z trzech podanych kryteriów:
1. suma bilansowa 1,5 mln zł,
2. przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów w wysokości 3 mln zł,
3. przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym – 10 osób.
Rozszerzenie katalogu jednostek mikro
Bardzo istotną zmianą jest również to, że projekt przewiduje poszerzenie katalogu jednostek mikro. Oznacza to, że z uproszczeń będą mogły skorzystać również stowarzyszenia, związki zawodowe, izby gospodarcze, fundacje, a nawet osoby prawne oraz osoby fizyczne.
Oczekiwania
Ministerstwo Finansów ma wobec planowanych zmian istotne oczekiwania. Przede wszystkim szacuje, że z uproszczeń rachunkowych będzie mogło skorzystać ponad 34 tysiące mikro firm. Wg wstępnych obliczeń ma to doprowadzić do oszczędności rzędu 17 milionów złotych.
Źródło: www.mf.gov.pl
- Zaloguj się lub utwórz konto by komentować