Młodzi prezesi stawiają na rozwój i innowacje

innowacjeInteresy rodzinne to filar większości gospodarek świata. Tak jest również w Polsce, przedsiębiorcom zależy na tym, aby dbać o to co wypracowali ich dziadkowie i rodzice. Wg raportu Deloitte młodzi prezesi, doceniają rodzinny biznes, ale oprócz tego stawiają na udział zewnętrznych inwestorów oraz na innowacje.

W każdej dziedzinie życia idzie nowe. W biznesie jest to wręcz wyczekiwana sytuacja, ponieważrazem ze zmianą zarządu, zmienia się także sposób funkcjonwnia firmy. W rodzinnych firmach jest to niemal oczywiste, że w pewnym momencie ojciec oddaje pele młodszemu, w 64 proc. dzieje się to bez formalnego planu sukcesji.

To sprawia, że nie wszystko to co chcemu osiągnąć jest w zasięgu naszych możliwości. Ponieważ z jednej strony chcemy powiększać wartość firmy, budować przychód, zwiększać zatrudnienie czy zdobywać kolejne rynki, a z drugiej strony zamykamy się na własne rodzinne podwórko nie dając wejść innym do naszego interesu.

Ma się to zmienić, młodzi biznesmeni doceniają wartość rodzinnego przedsiębiorstwa – aż 63 proc. badanych przyznaje, że wartości rodzinne to bardzo istotny czynnik sukcesu w procesie przejmowania firmy. Jednak stawiają oni także na innowacje i co ważne śmiało myślą o wykorzystywaniu potencjału rynków zagranicznych. Wśród innych priorytetów młodzi sukcesorzy często wymieniali także badania, rozwój i innowacje (19 proc.) oraz wykorzystanie nowych technologii i cyfryzacja (17 proc.). 20 proc. stawia na ekspansję zagraniczną swojej firmy.

Źródło: media, newseria