MŚP – dominujący sektor polskiej gospodarki

Prowadzenie własnego biznesu to niejednokrotnie walka z licznymi problemami. Mimo iż małe i średnie przedsiębiorstwa są doceniane przez polski rząd, nadal borykają się ze skomplikowanymi regulacjami prawnymi. Jak wykazało badanie Biznes i polityka (przeprowadzone na zlecenie czasopisma My Company Polska), 52 proc. małych i średnich firm zaznacza, że największą barierą rozwojową są niejasne reguły prawne.

Sektor MŚP jest jednym z najważniejszych każdej gospodarki światowej. Nie inaczej jest w Polsce, w której odnotowuje się około 1,8 mln takich firm, czyli 99,8 proc. wszystkich. Dodatkowo te przedsiębiorstwa tworzą 6 mln miejsc pracy i wytwarzają blisko połowę polskiego PKB. Ich pomysłodawcami są osoby młode, które odnajdują luki na rynku. Stawiają na innowację, potencjał regiony i mieszkających w nich ludzi.

Niestety, polskie prawo nie jest wystarczająco im przychylne. Przedsiębiorcy wskazują na problemy występujące na gruncie przepisów prawnych. Co więcej czują się oni dyskryminowani w związku z funkcjonowaniem polskiego prawa. Chodzi tu przede wszystkim o to, że nie mogą one pozwolić sobie na profesjonalną obsługę prawnę, którą na wyciągnięcie ręki ma ich większa konkurencja. Przez to niejednoktotnie nie potrafią rozszyfrować zawiłych przepisów, a to przeklada się na zarobki a nawet może doprowadzić do upadku firmy.

To nie jedyny problem, na jaki wskazują mali przedsiębiorcy. Aż 42 proc. wykazuje, że ich rozwój hamują wysokie podatki. Inni wskazują na wysokie koszty pracy oraz zawiłą biurokrację.

Jak wspomina prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, istnieje państwo warte naśladowania. Chodzi tutaj o Niemcy, którym udało się stworzyć odpowiednie systemy pomocowe dla sketora MŚP. Oprócz form wsparcia materialnego niemieckie przedsiębiorstwa mogą liczyć także na pomoc prawną. Przykładem jest instytut działający przy Uniwersytecie w Mannheim. Jednostka we współpracy z izbami handlowo-przemysłowymi zajmuje się badaniem barier rozwojowych, które napotyka rodzimy biznes, i pracują nad ich rozwiązaniem.

Źródło: Newseria, media