Nowe prawo na kłopoty w firmie

www.pixabay.comCoraz częściej przedsiębiorstwo, które boryka się z problemami finansowymi jest przez wierzycieli spisywane na straty, co w praktyce oznacza składaniem przez nich wniosku o upadłość. Założenia do projektu ustawy Prawo restrukturyzacyjne mają położyć nacisk na restrukturyzację firm w trudnej sytuacji finansowej.

11 lutego br. rząd przyjął założenia do projektu ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Podstawową zmianą będzie to, że wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego będzie miało pierwszeństwo przed wnioskiem o upadłość. Takie rozwiązanie ma pomóc firmie wyjść z kłopotów finansowych, co automatycznie będzie oddalało fatum jej bankructwa i likwidacji. Ponadto przedsiębiorca sam będzie mógł wybrać jaki plan restrukturyzacyjny jest odpowiedni dla jego firmy.

Dla kogo?

Prawo do skorzystania z restrukturyzacji firmy będzie skierowane do wszystkich przedsiębiorstw, które są niewypłacalne. Oprócz tego rząd chce również zwrócić uwagę na te firmy, które w niedalekiej przyszłości mogą borykać się z tym problemem. Jednak jak zaznaczono, zdolności restrukturyzacyjnych nie będzie miał Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.

W ramach nowelizacji

Przede wszystkim rząd chce zmienić sposób podchodzenia do problemów finansowych w firmie. Dlatego, w momencie nagromadzenia wniosków – pierwszeństwo do wszczęcia postępowania będą miały restrukturyzacyjne, a nie upadłościowe. Aby uniknąć jakichkolwiek nadużyć, ma zostać wprowadzony mechanizm, który będzie wykluczał ewentualne nieprawidłowości bądź wykorzystywanie przez przedsiębiorców z tego przywileju.

Przedsiębiorca borykający się z problemami finansowymi będzie mógł wybrać procedurę restrukturyzacyjną, która będzie odpowiednia do indywidualnych potrzeb firmy. Ma to wykluczyć powielanie się schematów, które nie zawsze sprawdzają się w każdym przypadku.

Co z wierzycielami?

Procesy restrukturyzacyjne poprzez poprawienie kondycji firm mają wpłynąć na interesy wierzycieli. Przede wszystkim w momencie poprawy finansowej zostaną oni w szybki sposób spłaceni. Jednocześnie ich prawa mają być ściśle chronione.

Natomiast w przypadku, gdy firmy nie uda się uratować, nowe procedury mają pomóc wierzycielom szybko uzyskać ich należności. Jednym z rozwiązań ma być sprzedaż firmy, ale za cenę ustaloną przez sąd – uzyskane środki będą trafiać do wierzycieli.

Dalsze zmiany

Oprócz tego rząd poinformował o planach nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Po zmianach przedsiębiorca ma łatwiej i szybciej przejść przez procedury upadłościowe. Przede wszystkim mają zostać ujednolicone formularze, które w przyszłości przybiorą formę elektroniczną. Ponadto ma zostać utworzony internetowy Centralny Rejestr Upadłości, który ma gromadzić wszelkie prowadzone sprawy upadłościowe. W systemie będzie można dowiedzieć się, która spółka boryka się z problemem upadłościowym bądź na jakim etapie znajduje się postępowanie w jej sprawie. Korzystanie z CRU będzie bezpłatne, a informacje na temat firm nie będą publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co ograniczy koszty procedur.


Źródło: CIR