Nowy Rok niesie zmiany

nowy rokZmieniający się kalendarz to zapalnik do wprowadzania nowości w nasze życie, również w prawie musimy spodziewać się istontych zmian. Pierwsze z nich już w styczniu – Kodeksie pracy zostanie zaktualizowany o przepisy dotyczące m.in. możliwości zatrudniania na czas określony czy kwestia umów o pracę na okres próbny.

Nowelizacja przepisów ma na celu poprawę warunków zatrudnienia - głównie dla pracowników. Pod lupę zostały zabrane dwa typy umów: umowy na czas określony oraz umowy o pracę na okres próbny. W przypadku tych pierwszych zostaną nałożone ograniczenia w możliwości ich zawierania – od teraz pracodawca na tych zasadach może zawrzeć z pracownikem taką umowę trzy razy, a łączny czas jej obowiązywania nie może przekroczyć 33 miesięcy. W przypadku przekroczenia obowiązujących zasad taka umowa od razu przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

W przypadku umów o pracę na okres próbny, pracodawca od nowego roku będzie musiał podać cel dla którego taka umowa została zawarta. Dodatkowo taka umowa będzie mogła zostać zawarta tylko raz, kolejna automatycznie będzie traktowana jako umowa na czas nieokreślony.

Warto wspomnieć również o tym, że zmiany w przepisach będą dotyczyć także kwestii wypowiedzeń. Od nowego roku będą one zależne od rodzaju umowy oraz od długości jej trwania:

- mniej niż pół roku – wypowiedzenie z dwutygodniowym wyprzedzeniem,

- dłużej niż pół roku – wypowiedzenie  z miesięcznym wyprzedzeniem,

- 3 lata – wypowiedzenie z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Wyjątki

Oczywiście zmieny w przepsiach przewidują wyjątki, i tak:

- umowa na czas określony: zatrudnienie pracownika na stanowisko o innym charakterze oraz w sytuacji gdy następuje ponowne zatrudnienie, na to samo stanowisko ale od wcześniejszego zatrudnienia minęły 3 lata.

- umowa na okres próbny: przekroczenie limitów jest dopuszczalne, jeśli zanotowano zastępstwo pracownika, oraz jeśli umowa dotyczy pracy dorywczej lub sezonowej. Co ważne za każdym razem pracodawca będzie musiał podać przyczyny dlaczego dana umowa została przedłużona na tych zasadach.

Ważne

Wszelkie uwagi, jakie pracodawca musi zapisać podczas podpisywania/przedłużania umów muszą zostać dostarczone do Okręgowego Inspektoratu Pracy w ciągu 5 dni roboczych od zawarcia umowy. W przypadku niedotrzymania terminów pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Źródło: newseria, media