Nowy rok, nowy konkurs innowacji

szybka ścieżkaNarodowe Centrum Badań i Rozwoju organizuje nowy konkurs  programu szybka ścieżka. Jest on skierowany zarówno do dużych, jak i małych i średnich firm. Do tych pierwszych trafi 400 mln zł, do przedsiębiorstw z sektora MŚP aż 1 mld zł.

2017 rok rozpocznie się dwoma konkursami, których celem jest podkreślenie istoty prowadzenia biznesu w oparciu o prace badawczo-rozwojowe oraz o postęp technologiczny. Na wsparcie mogą liczyć wszystkie firmy – zarówno te małe, jak i te większe. To o czym należy pamiętać to daty składania wniosków.

Nabór rozpoczyna się już 1 marca, a kończy 30 czerwca. Warto pamiętać, że jest to pierwsza odsłona konkursu, kolejny nabór ruszy we wrześniu i potrwa do końca roku. Jak podkreślają organizatorzy wnioskujący otrzymają odpowiedź z miesiąca na miesiąc, wnioski są rozpatrywane niemalże natychmiast – wydanie decyzji o dofinansowaniu wyniesie maksymalnie 60 dni. Co ważne w tym roku postanowiono ograniczyć nadmierną biurokrację – zmniejszono liczbę kryteriów, które będą podlegać ocenie, choć nadal istotną kwestią jest informacją na temat m.in. jakości zespołu zarządzającego, adekwatności prac badawczo-rozwojowych oraz budżet.

Zmiana jaka zostanie wprowadzona to wizyta domowa. Zespół oceniający pojawi się w siedzibie firmy lub w innym miejscu wskazanym we wniosku, jako miejsce realizacji projektu. Będzie weryfikował m.in. czy faktycznie jest na czym pracować oraz czy sam projekt będzie korzystny dla wnioskodawcy. Kolejnym etapem będzie ocena panelowa, na której będzie można wypowiedzieć się przed komisją oraz odpowiedzieć na jej pytania.

Organizatorzy nie kryją zadowolenia i podkreślają, że zapotrzebowanie na tego typu konkursy jest ogromne. W 2016 roku w „szybkiej ścieżce” dla małych i średnich przedsiębiorstw zostało złożonych ok. tysiąca wniosków na łączną kwotę dofinansowania 5,5 mld zł, zaś dla dużych przedsiębiorstw 74 wnioski na kwotę 900 mln zł. Z beneficjentami podpisano w ubiegłym roku umowy na nieco ponad 0,9 mld zł. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy pracują m.in. nad prototypem tomografu do zastosowań biomedycznych i wspomagania badań nad terapiami nowotworowymi, wieloczujnikowym systemem parkingowym czy nad nowoczesnym materiałem do wykorzystywania w wyświetlaczach i cienkowarstwowych ogniwach fotowoltaicznych.

Źródło: media, newseria