Obowiązkowa i płatna reforma systemu informatycznego


Znajomość komputerów i pewne poruszanie się po sieci to współcześnie jedne z podstawowych umiejętności. Rząd postanowił poprawić wiedzę urzędników w kwestii informatyzacji, wprowadził w gminach obowiązkową reformę, która ma ułatwić życie mieszkańcom. Problem jest jeden, rząd oczekuje od samorządów zapłaty za szkolenia swoich pracowników.

Odwiedzanie urzędów to jedna z czynności, którą chcielibyśmy wykluczyć z kanonu swoich obowiązków. Co jakiś czas wprowadzane są udogodnienia, które mają ułatwić nam życie, tak też odbierany jest zainstalowany w marcu System Rejestrów Państwowych. Ma on poprawić i skrócić do minimum wizyty w urzędach. Jego podstawowym zadaniem jest umożliwienie załatwiania wielu spraw w różnych urzędach w całym kraju m.in. aby wyrobić dowód nie musimy udać się do swojego, gdyż urzędnicy posiadając aplikację Źródło są w stanie odnaleźć nasze dane bez względu na położenie.

Jak nie trudno się domyślić pracownicy urzędów potrzebowali szkolenia, aby pewnie poruszać się po nowym programie. Centralny Ośrodek Informatyki zaproponował przeprowadzenie pakiet spotkań, które miałyby rozwiać wszelkie wątpliwości. Wg informacji mają się one odbyć już 8 i 15 października w Warszawie oraz są w planach kolejne spotkania w innych miastach w Polsce. Wszystko byłoby świetne i ze szczytną ideą, gdyby nie fakt że za szkolenia swoich pracowników samorządy muszą zapłacić. Za jedną osobę COI liczy sobie 400 zł.

Program szkoleń został podzielony na 3 bloki: szkolenie podstawowe, zaawansowane i szkolenie związane z przypadkiem składania wniosku o wydanie dowodu osobistego. Warto zaznaczyć, że za każde szkolenie samorządy muszą zapłacić osobno, więc jeśli chcieliby posłać swojego pracownika na kurs zaawansowany plus ten uczący tworzenia nowego nr PESEL musieliby zapłacić 800 zł za osobę. Dodatkowo podnoszą się słowa sprzeciwu, ponieważ po zapoznaniu się z listą umiejętności, jaką urzędnicy po szkoleniach mają nabyć nasuwa się stwierdzenie, że są to bardzo podstawowe informacje niewarte tak wysokiej ceny.

Źródło: szkolenia.zrodlo.gov.pl, innpoland.pl