Od nowego roku zmiany w zatrudnieniu obcokrajowców

pracownik
Już za kilka dni wejdą w życie zmiany w zezwoleniach na pracę sezonową, które umożliwiają legalny pobyt i pracę w Polsce. Od 1 stycznia 2018 nowe przepisy m.in. wydłużą pobyt obcokrajowców z pół roku na dziewięć miesięcy.

Zmiany dotyczą osób pochodzących zza naszej wschodniej granicy – Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, Gruzinów, Armeńczyków i Mołdawian. Jednak sam wydłużony pobyt to nie wszystkie zmiany, jakie nastąpią po wejściu w życie nowych przepisów.

Do tej pory w momencie zatrudnienia obcokrajowca, pracodawca musiał złożyć w urzędzie pracy specjalne oświadczenie. Od nowego roku będą obowiązywać dwie ścieżki takiego działania:
- dotychczasowa, która pozwalała zatrudnić danego pracownika na 6 miesięcy,
- oraz zezwolenie na pracę sezonową.

Aby uzyskać to drugie pracodawca musi spełniać dwa warunki:

1. musi zaproponować obcokrajowcowi takie samo wynagrodzenia, jakie zaproponowałby Polakowi na tym samym stanowisku.

2. musi udowodnić, że chciał zatrudnić Polaka, jednak z jakiś względów nie było to możliwe.

Dodatkowo po zmianach rejestracja oświadczeń nie będzie bezpłatna, jak do tej pory i wyniesie 30 złotych oraz pracodawca będzie musiał poinformować, czy cudzoziemiec, na którego wydano uproszczone zezwolenie na pracę sezonową faktycznie tę pracę podjął.

Z październikowego raportu „Barometr Imigracji Zarobkowej” opracowanego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Personnel Service wynika, że już niemal co piąta firma w Polsce (19 proc.) planuje rekrutować pracowników ze Wschodu. W gronie dużych przedsiębiorstw ten odsetek sięga 42 proc. Cudzoziemców potrzebują głównie firmy produkcyjne oraz branża usługowo-handlowa.

Źródło: Newseria, media