Odpocznij, bo warto!

www.pixabay.com/UnsplashWspółczesny człowiek żyje szybko i intensywnie. Wszystko wymaga od nas pełnego uczestnictwa, działamy na pełnych obrotach niemal cały czas. Pracujemy dużo, długo, ponad siły. Brak czasu na odpoczynek tłumaczymy napiętym grafikiem i przymusem skończenia czegoś na wczoraj. Wydaje nam się, że wcale nie potrzebujemy chwili wytchnienia. Odpoczywać też trzeba się nauczyć, jednak warto próbować, bo efekty będą widoczne niemal od razu.

Ile razy słysząc budzik chcemy go wyłączyć i odwrócić się na drugi bok? Domyślam się, wiele jest takich dni w tygodniu, w których nie chce nam się w stać z łóżka. Czujemy jak nasze ciało błaga nas o jeszcze kilka godzin snu, o relaks, który tak nam się przecież należy. Zmuszamy się do tego, by wstać i obiecujemy sobie, że dziś skończymy wcześniej, i po przyjściu będziemy leniuchować.

Sukces firmy zależy od Ciebie

Trudno jest mówić o urlopie będąc właścicielem przedsiębiorstwa. Przecież, jeśli mnie nie będzie coś na pewno się stanie, a ja i tak nie będę mógł całkowicie odpocząć, bo będę myśleć o tym, co dzieje się w firmie. Dlatego codziennie wstaję, pracuję ponad siły i tylko czasem zastanawiam się dlaczego nie mogę się skupić i coraz więcej rzeczy mnie drażni.

Będąc swoim szefem znacznie trudniej jest powiedzieć sobie: dzisiaj nie pracuję. Będąc krótko na rynku nie pozwolimy sobie raczej na długie wolne, bo to mogłoby się skończyć źle. Większość z nas słowo urlop kojarzy z dwutygodniowym wypadem za miasto, które wymaga od nas wielkiego poświęcenia. Warto uświadomić sobie, że naładować akumulatory można w domu, jednak trzeba nauczyć się to robić.

Pracując po 12 godzin dziennie nie jesteśmy wydajni. Często się rozpraszamy, nie panujemy nad nerwami, chodzimy źli i sfrustrowani. To źle wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie oraz na nasze interesy – będąc niewyspanym i zmęczonym nie chce nam się tłumaczyć naszym pracownikom po raz kolejny tego samego, nie chce nam się uśmiechać i być miłym dla naszych klientów  – wszystko to może bardzo negatywnie odbić się na naszym przedsiębiorstwie.

Naucz się odpoczywać

Czerwiec to idealny czas na naukę, słońce wprowadza nas w dobry nastrój i zwyczajnie chce nam się żyć. Zanim wymyślimy jak będziemy spędzać wolny czas musimy sobie uświadomić, że jest on nam niezbędny do tego, aby czuć się dobrze. Będziemy zdrowi tylko wtedy, kiedy dostarczymy naszemu ciału odpowiednią dawkę spokoju i czasu na regenerację. Musimy odżywić zarówno ciało jak i duszę, nasz umysł musi odpocząć od ciągłego biegu, hałasu, od napływających zewsząd informacji.

Każdy z nas dobrze zna swój organizm, wiemy kiedy powinniśmy się zatrzymać, by wziąć głęboki oddech. Niejednokrotnie tego nie robimy, co potem skutkuje małą efektywnością naszej pracy. Brak czasu nie jest argumentem, który usprawiedliwia brak troski o siebie. Jeżeli nie mamy możliwości wzięcia długiego urlopu, musimy wykorzystać w całości wolny weekend.

Odpoczywać można wszędzie, warto tylko postawić grubą kreskę między pracą a domem. Wychodząc z firmy zostaw wszystkie obowiązki z nią związane właśnie tam, to trudne, ale do pełni szczęścia wymagane. Wyjdź do parku, lasu, nad rzekę, weź książkę i pobądź ze sobą. Wyjdź na rower lub pobiegaj, aktywny wypoczynek znacznie zredukujenagromadzony w Tobie stres. Wyjdź do kina, kosmetyczki lub do spa. Pogrzeb w garażu lub pograj w piłkę ze swoim synem. Każda czynność, która sprawia Ci przyjemność będzie idealna.

Pracowanie bez wytchnienia to najgorsze co można zrobić sobie i swojemu przedsiębiorstwu. To od naszego zdrowia zależy jak będzie nam się powodziło. Idealnym czasem na rozpoczęcie urlopu jest długi weekend, warto przez te kilka dni wyjechać za miasto i zwyczajnie nie robić nic.