PIT za 2014 rok wypełni urzędnik

www.pixabay.com/BeeldredacteuMinisterstwo Finansów zapowiada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie wypełniania i składania zeznań podatkowych. Od przyszłego roku to urzędnik ma przygotować wstępnie wypełniony formularz za 2014 rok.

Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku, będą spowodowane wdrażaniem programu e-Podatki, który będzie obejmował trzy projekty: e-Rejestracjae-Deklaracje oraz e-Podatki. Ten ostatni będzie umożliwiał urzędnikom przygotowanie wstępnych wersji elektronicznych zeznań podatkowych.

Aby moc skorzystać z takiej pomocy podatnik musi jedynie posiadać dostęp do Internetu. Każdy bowiem, otrzyma własne konto, gdzie będą spływały informacje od płatników, co pozwoli na wypełnienie zeznania rocznego. Podatnik będzie musiał jedynie sprawdzić, czy wszystkie informacje są poprawne, w przypadku odszukania błędu będzie musiał je poprawić. Sprawdzony formularz będzie trzeba wydrukować i zanieść do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów program będzie cały czas udoskonalany, przez co ma zostać poszerzona pomocy w wypełnianiu druków. Od 2016 roku mają być obsługiwany podatek CIT, natomiast od 2017 roku podatek VAT.

Z programu będą mogły skorzystać osoby, które nie rozliczają się ze współmałżonkiem oraz nie mają prawa do skorzystania z ulg. Jeszcze nie wiadomo jak Ministerstwo ustosunkuje się do osób fizycznych prowadzących własną działalność gospodarczą.