Polscy politycy na Twitterze

www.istockphoto.comKażdy przeciętny użytkownik Internetu zapewne poznał już ogromną siłę mediów społecznościowych. Również politycy coraz częściej wykorzystują social media po to, by być bliżej swoich wyborców.

Fundacja pozarządowa ePaństwo jako jedna z pierwszych postanowiła zbadać jak wygląda sytuacja polskich polityków w mediach społecznościowych. Pod lupę został wzięty Twitter, który jest najczęstszym internetowym łącznikiem między politykami, a wyborcami.

Rankingi polityków

W raporcie zostały uwzględnione różne kategorie, których zadaniem było ukazanie najbardziej znaczących polityków 2013 r.

W pierwszej kategorii Najbardziej obserwowani posłowie pierwsze miejsce zajął Janusz Palikot. W minionym roku był obserwowany przez 189 898 osób i w swojej kategorii nie ma sobie równych. Na drugim miejscu znalazł się poseł Ryszard Kalisz, którego profil na Twitterze odwiedziło ponad 47 osób. Na ostatnim dziesiątym miejscu znalazł się poseł Mariusz A. Kamiński z 16 802 obserwatorów.W tym miejscu można również przybliżyć ranking kategorii Najczęściej retweetowani posłowie. Konkurencję również wygrał Janusz Palikot, którego tweetybyły udostępniane 5 626 razy. Na drugim miejscu znalazł się przewodniczący SLD Leszek Miller, który był retweetowany 3 256 razy. Ranking zamyka Robert Biedroń z łączną liczbą 885 ponownych udostępnień.

Druga kategoria Najbardziej obserwowane twarze rządu została zdominowana przez Radosława Sikorskiego, który w 2013 r. był obserwowany przez 166 223 osób. Na drugim miejscu znalazł się premier Donald Tusk z wynikiem 99 414 osób. Listę zamyka Minister Administracji i Cyfryzacji  Rafał Trzaskowski, który był obserwowany przez 4 207 osób. Jeżeli chodzi o Najczęściej retweetowane twarze rządu to również na pierwszym miejscu znalazł się Minister Spraw Zagranicznych Jarosław Sikorski, którego posty były ponownie udostępniane przeszło 11 tys. razy. Na drugim miejscu z liczbą 3 311 udostępnień znalazł się Tomasz Siemoniak.

Trzecia kategoria, która uwzględniała osoby rządu to Najaktywniejsi posłowie. Tutaj ranking został stworzony na podstawie własnych tweetów. Pierwsze miejsce zajęła pani Ligia Krajweska, która w 2013 r. umieściła 9 091 wpisów. Na drugim miejscu uplasował się poseł Łukasz Borowiak, który tweetował 3 377 razy. Na dziesiątym miejscu znalazł się poseł Zbigniew Girzyński z 1 594 wpisów.

Kolejna kategoria to Najaktywniejsze twarze rządu. Tutaj pierwszym miejscem może się poszczycić Konrad Niklewicz, który tweetował w roku minionym 3 661 razy. Tuż za nim znalazła się posłanka PO Joanna Kluzik, z łączną liczbą postów – 3 294. Na ostatnim miejscu znalazła się Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Bobińska, której liczba tweetów wyniosła 910.

 

To jedynie wycinek obszernego raportu stworzonego przez Fundację ePaństwo. Po dokładnej lekturze dowiemy się m.in. jakie strony były najczęściej udostępniane, kto najczęściej wywoływał dyskusje, lub jakie były najpopularniejsze hashtagi w roku 2013. Cały raport można znaleźć pod adresem: http://mojepanstwo.pl/media_spolecznosciowe

Źródło: Raport Fundacji ePaństwo: Państwo w mediach społecznościowych