Polska (będzie) Cyfrowa

Wydawać by się mogło, że już każdy z Polaków ma nieograniczony dostęp do sieci. Z raportu GUS Społeczeństwo informacyjne w Polsce z 2014 roku wynika, że internet dociera do 74 proc. z nich. Ma się to zmienić dzięki programowi operacyjnemu Polska Cyfrowa.

Przede wszystkim umożliwienie dostępu do internetu jak największej liczbie Polaków – do końca 2015 roku sieć szerokopasmowa będzie obejmować cały kraj – mówi Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Istotne zmiany jakie mają zostać wprowadzone w najbliższym czasie, to zamiana szybkości łącza internetowego w domach Polaków. Obecnie przeciętny Kowalski korzysta z internetu o prędkości ok. 10Mb/s, po wprowadzeniu sieci szerokopasmowej szybkość ma zostać zwiększona do co najmniej 30 Mb/s.

Projekt Polska Cyfrowa jest zaplanowany do 2020 roku, do tego czasu przewidziany budżet wynosi 10 mld zł. W 2014 roku 71 proc. polskich gospodarstw ma mieć możliwość skorzystania z sieci szerokopasmowej, ma to poprawić naszą pozycję w rankingu europejskich miast. Do tej pory prędkość transmisji w Polsce jest niższa od średniej. Halicki zaznacza, że planem ministerstwa jest, aby do 2020 roku każdy Polak miał dostęp do internetu o szybkości co najmniej 30 Mb/s.