Pożyczka online

www.sxc.huSzybka i bez wychodzenia z domu – to najczęstsze argumenty, które opowiadają się za tym, żeby skorzystać z ­e-pożyczki. Jednak przez zawarciem umowy warto dokładnie przeanalizować, czy pożyczka przez Internet jest w pełni korzystna.

Komisja Europejska postanowiła sprawdzić wybrane portale internetowe, które umożliwiają internautom zaciągnięcia kredytu konsumenckiego. Analiza został opublikowana w raporcie The Consumer Credit Sweep i nie napawa optymizmem - aż 30% badanych portali nie spełniało wymogów prawa unijnego.

Szczególną uwagę zwrócona na sposób przekazywania informacji. Podczas analizowania portali zauważono, że aż 46% z nich nie podaje standardowych informacji tj. wysokości rocznej stopy oprocentowaniatypów oprocentowania, czy czasu trwania kredytu. Oprócz tego 43% badanych stron internetowych nie podawało w jasny sposób danych na temat wszystkich elementów, które składały się na całkowity koszt zaciągnięcia pożyczki. Oznacza to, że klient nie mógł dowiedzieć się jaka będzie różnica między kwotą pożyczoną, a kwotą, którą będzie musiał spłacić.

O czym należy pamiętać – kwestie prawne

Warto pamiętać o tym, że w momencie gdy zdecydowaliśmy się na pożyczkę przez Internet, jest ona traktowana jako umowa na odległość. Tym samym podlega ona pod ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ już w Art. 2 ust. 1 ww. ustawy czytamy:

Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wy-starczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

Oznacza to, że jeżeli będziemy chcieli zrezygnować z otrzymania pożyczki możemy to zrobić, jedynie musimy napisać oświadczenie na piśmie, w terminie do 14 dni od dnia zawarcia umowy lub od dnia potwierdzenia informacji. Odstąpienie od umowy, jest wobec prawa równoznaczne z jej nie zawarciem, a my jako konsumenci nie możemy być pociągnięci do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Również, należy pamiętać, że zgodnie z Art. 2 ust. 2:

Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).

Tym samym wszelkie informacje na stronach internetowych, które mówią o tym, że zerwanie umowy jest możliwe jedynie po uprzednim zapłaceniu określonych pieniędzy, są niezgodne z prawem.

Zanim się zdecydujesz

Jeśli podjęliśmy decyzję, że pożyczka internetowa to jedyne rozwiązanie, musimy jeszcze pamiętać o kilku podstawowych czynnościach, które zmniejszą ryzyko naszej ewentualnej straty.

Po pierwsze, skoro przez jakiś czas będziemy związani z daną firmą warto dowiedzieć się, czy jest ona rzetelna. Aby się o tym przekonać musimy zrobić małe dochodzenie. I tu ważną kwestią jest to, że im krócej nam to zajmie, tym lepiej. Jeśli przeglądając stronę internetową trudno nam odnaleźć podstawowe informację najlepiej od razu zakończyć poszukiwania. Musimy przede wszystkim poznać pełne dane kontaktowe i rejestrowe przedsiębiorcy wraz z numerem KRS.

W dobie Internetu łatwo jest nam znaleźć postronne informacje na temat różnych firm. Nie da się ukryć, że na stronie firmy, która trudni się szybkimi pożyczkami wszystko będzie przybierać piękne kształty. Jednak my powinniśmy odnaleźć fora internetowe, na których klienci tychże firm będą dzielić się z internautami swoimi odczuciami ze współpracy. Ten element naszego dochodzenia jest niezmiernie ważny, ponieważ pozwoli nam uniknąć nieporozumień, czy oszustw.


Źródła:  Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, www.konsument.gov.pl,  http://ec.europa.eu/consumers/citizen/my_rights/consumer-credit/index_en.htm