Prezent dla pracownika

Pracodawca może obdarować swoich pracowników, jednak muszą oni pamiętać, że od świątecznego prezentu mają obowiązek odprowadzić podatek (ponieważ jest on traktowany jako dochód). Oczywiście istnieje wyjątek od tej reguły, jeśli wartość prezentu nie przekracza 380 zł w skali roku i był on zakpiony ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Prezenty kojarzą się z bezinteresownym gestem, za który obdarowywany nie musi nic dawać. Niestety na szczeblu pracodawca-pracownik sprawa wygląda inaczej – kilka kwestii składa się na sposób podejścia do otrzymanego podarka.

Jeśli upominek zostanie zakupiony ze środków obrotowych firmy będzie on traktowany jako przychód pracownika i tym samym zostanie nałożony obowiązek odprowadzenia od niego podatku. Musi on zostać doliczony przez pracodawcę do podstawy opodatkowania. Jeśli natomiast dany podarek będzie mógł zostać wykorzystany przez pracownika w pracy obowiązek odprowadzenia podtaku znika, ponieważ zgodnie z prawem nie wystąpiła osobista korzyść majątkowa.

Nie ma również obowiązku opodatkowania prezentu w momencie, gdy jego wartość nie przekracza 380 zł w skali roku i jeśli został on zakupiony z ZFSŚ. Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych mogą być nie tylko prezenty, lecz także gotówka i karty przedpłacone. Organy podatkowe odróżniają je od talonów, bonów i voucherów, które nie mogą podlegać zwolnieniu (bez względu na źródło finansowania). Karty pełnią funkcję podobną do gotówki czy karty płatniczej, podczas gdy bony zakupowe służą raczej wymianie na towar w określonym sklep.

Zakup prezentów oznacza też określone obowiązki podatkowe dla pracodawcy. Przeznaczone na ten cel środki firma może wrzucić w koszty uzyskania przychodu i tym samym pomniejszyć zobowiązanie wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku dochodowego.

Prezent dla pracownika to dodatkowa mobilizacja do pracy, dlatego warto o nim pamiętać. Jednak nie wyszstko można dać (i potem wrzucić w koszta) – alkohol jest całkowicie wykluczony.

Źródło: Newseria, media