Program Operacyjny Inteligentny Rozwój przyjęty przez Radę Ministrów

www.istockphoto.comZgodnie z Założeniami Umowy Partnerstwa z UE, w Polsce w okresie 2014-2020 będzie realizowany Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR). Jego głównym zadaniem będzie połączenie innowacyjności i badań naukowych ze strefą przedsiębiorstw.

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój będzie realizowany w Polsce w okresie 2014-2020. Jest on jednym z sześciu krajowych programów, które mają poprawić jakość polskiej gospodarki. Program będzie finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pieniądze jakie zostały przeznaczone na ten cel wynoszą 8,6 mld euro.

W 2012 r. zostały przeprowadzone badania przez UE dotyczące innowacyjności w krajach członkowskich. Jak wynika z raportu Polska została określona mianem skromnych innowatorów i uplasowała się na 4 miejscu od końca. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój ma wprowadzić istotne zmiany w polskiej gospodarce, jego działanie będzie opierać się m.in. na zwiększeniu poziomu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki.

Cele i zadania PO IR

Główny celem programu będzie znaczące pobudzenie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki, wyrażające się głównie zwiększeniem nakładów prywatnych na B+R.

Najogólniej mówiąc program będzie skupiał się na wzroście innowacyjności gospodarki, rozwoju sektora nauki, współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, a sektorami nauki oraz na stworzeniu doskonałych warunków, które będą sprzyjać w podnoszeniu innowacyjności przedsiębiorstw. Oprócz tego program będzie skoncentrowany na dwóch celach tematycznych:

1. Wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji.
2. Podnoszenie konkurencyjności MŚP, sektora rolnego oraz sektora rybołówstwa i akwakultury.

Jednak pierwszy punkt, będzie celem wiodącym, drugi natomiast będzie miał charakter uzupełniający.

Wszelkie działania dotyczące realizacji pierwszego celu tematycznego będą dążyły do zwiększenia innowacyjności gospodarki poprzez nacisk na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Wsparciem dla przedsiębiorców będą środki finansowe, które będą mogli wykorzystać do przeprowadzania wysokiej jakości badań naukowych oraz co ważne ich upubliczniania. Oprócz tego pomysłodawcy liczą na współpracę między przedsiębiorstwami, a podmiotami z sektora nauki, ma to poprawić innowacyjność polskich firm, co w kolejności ma umożliwić im rozwój na skalę międzynarodową.

Bardzo ważne jest to, że program będzie wspierał realizację całego procesu powstawania innowacji. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł liczyć na pomoc począwszy od wybierania pomysłu, przez proces badawczo-rozwojowy, skończywszy na komercjalizacji wyników badań. Program Operacyjny będzie skupiał się na obszarach tematycznych, o najwyższym potencjale naukowym i gospodarczym (inteligentne specjalizacje).

Jeżeli chodzi o drugi cel tematyczny, działania podejmowane w tym obszarze będą dążyły do poprawy pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw. Przede wszystkim poprzez zwiększenie ich innowacyjności. Jednak jak dowiadujemy się z dokładnego raportu, ten cel będzie realizowany głównie przez działania pilotażowe na poziomie regionalnym.

PO IR jest kierowany do przedsiębiorców (głównie z sektora MŚP), do jednostek naukowych, instytucji otoczenia biznesu (np. parków naukowo-technologicznych) oraz do podmiotów zrzeszających ww. odbiorców. Oprócz tego, program będzie również wspierał klastry, które posiadają największy potencjał rozwojowy w Polsce.

Źródła: www.poig.gov.plwww.premier.gov.pl