Przedsiębiorca na Erasmusie

www.istockphoto.com/viafilmStawiając pierwsze kroki w biznesie, nie do końca wiemy na jaki rynek chcemy wypuścić swój produkt. Współpraca z firmami zagranicznymi to bardzo często spełnienie marzeń młodego przedsiębiorcy. Nowy program Erasmus+ może im w tym pomóc.

Ruszyła druga edycja programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców, która jest finansowana przez Komisję Europejską. Tym razem z puli 15 mld euro, w ciągu 7 następnych lat Polska otrzyma 1 mld na realizację całego programu Erasmus+. Nie został jeszcze ustalony dokładny podział pieniędzy, nie zmienia to jednak faktu, że obecna kwota jest największą w historii.

Informacje o programie

Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców w swojej strukturze bardzo przypomina Erasmusa przeznaczonego do studentów. Oferta jest skierowana do osób, które posiadają własne przedsiębiorstwo i wykazują chęć uczenia się oraz zdobywania nowego doświadczenia.

Początkujący przedsiębiorca, który weźmie udział w programie będzie mógł wyjechać na staż do wybranego przez siebie innego przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej. Przez okres od 1 do 6 miesięcy stażysta będzie pracował pod pilnym okiem doświadczonego przedsiębiorcy. Będzie miał możliwość porównania sposobów pracy w firmie o podobnym zakresie działalności jak jego w Polsce. Oprócz tego młody przedsiębiorca będzie mógł zdobyć kontakty za granicą, nawiązać współpracę oraz bez wątpienia zdobędzie on wiedzę na temat kraju, w którym przyjdzie mu odbywać staż.

Koszt pobytu przedsiębiorcy będzie w całości pokrywana przez Komisję Europejską. W zależności od wybranego kraju kwota waha się od 560 do 1100 euro.

Do kogo skierowana oferta

Program jest skierowany do dwóch grup. Przede wszystkim do początkujących przedsiębiorców, czyli osób które mają w planach założyć własną firmę lub tych, którzy założyli własną działalność w ciągu ostatnich trzech lat. Drugą grupą są tzw. doświadczeni przedsiębiorcy prowadzący małe lub średnie przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej, którzy chcą przyjąć do swojej firmy młodego przedsiębiorcę.

Bardzo ważne jest to, że osoby, które chcą jechać na staż muszą wykazać się wykształceniem zawodowym. Ponadto, podczas rekrutacji wymagana będzie znajomość języków obcych. Co więcej każdy z uczestników będzie musiał przedstawić swój biznesplan.

Gdzie się zgłosić?

Każde państwo w UE na czas trwania projektu będzie posiadało lokalne punkty kontaktowe, które zostały wyznaczone przez Komisję Europejską, a ich zadaniem jest przeprowadzenie całego procesu. Przedsiębiorca, które będzie chciał wziąć udział w stażu będzie musiał zgłosić się do jednego z takich punktów. Zadaniem pracowników będzie przeprowadzenie aplikanta przez cały proces rekrutacji. Przedsiębiorca może skorzystać z punktu zarówno na terenie regionu jak i całego kraju.

W Polsce wnioski można składać w czterech punktach:

1. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Warszawie,
2. Edukacja dla Przedsiębiorczości w Krakowie,
3. Cracow University of Technology, Technology Transfer Centre w Krakowie,
4. Polish Agency for Enterprise Development, w Warszawie.

Po zweryfikowaniu zgłoszonego projektu i jego zaakceptowaniu, przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć poszukiwania idealnego miejsca na staż.

Źródło: Newseria, www.erasmus-entrepreneurs.eu, www.parp.gov.pl