Przedsiębiorca na urlopie wychowawczym

www.pixabay.comOd 1 września 2013 r. osoby posiadające własną firmę również mogą skorzystać z urlopu wychowawczego. Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych umożliwia przedsiębiorcom skorzystanie z urlopu wychowawczego dla przedsiębiorców.

Jeszcze do niedawna z urlopu wychowawczego mogły skorzystać jedynie osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy. Przepis ten został zmieniony 1 września 2013 r. kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.\

Zmiany

Wobec nowego prawa, z urlopu wychowawczego mogą skorzystać również przedsiębiorcy. Osoby, które chcą osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem muszą dokonać zawieszenia swojej działalności. O tym na jak długo ich przedsiębiorstwo może być zawieszone decyduje prawo, a konkretniej art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy, którzy chcą zawiesić swoją działalność z uwagi na chęć skorzystania z urlopu wychowawczego powinni przede wszystkim skupić się na dwóch informacjach.

1. Jak długo prowadzimy działalność.
2. Czy nasze dziecko jest zdrowe.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę co najmniej 6 miesięcy mogą zawiesić swoją działalność na okres 3 lat. Nie dłużej jednak, niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia.

W przypadku, gdy dziecko jest niepełnosprawne, przedsiębiorcy przysługuje prawo do zawieszenia działalności na okres 6 lat. Nie dłużej jednak, niż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Z tego uprawnienia nie trzeba korzystać jednorazowo – urlop wychowawczy można podzielić na maksymalnie cztery części.

Korzyści

Skorzystanie z urlopu wychowawczego nie spowoduje utraty składek (emerytalnych i rentowych). Będą one opłacane przez budżet państwa, jednak, to w jakiej będą wysokości zależy od stażu ubezpieczeniowego.

Przedsiębiorcy, których staż ubezpieczeniowy wynosi co najmniej 6 miesięcy mogą liczyć na całkowitą opłatę składek ZUS – emerytalnych i rentowych, a także składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W przypadku, gdy staż przedsiębiorcy jest krótszy niż ustawowe pół roku, będzie mógł liczyć na opłatę jedynie składki emerytalnej, która jednak nie będzie wynosiła 100%.

Źródło: sejm.gov.pl, Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, znowelizowana ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.