Przestrzegaj fakturowe prawo

www.sxc.hu/Michaela KobyakovObowiązek wystawienia faktury spoczywa przede wszystkim na podmiotach prowadzących działalność gospodarczą. Należy pamiętać, że nie jest to ich jedyna powinność związana z fakturowaniem. Wart pamiętać, że skutkiem popełnienia czynu zabronionego jest poniesienie odpowiedzialności karnej skarbowej.

Podstawowym obowiązkiem związanym z wystawianiem faktur jest czynienie tego w sposób rzetelny niewadliwy. Wydawać, by się mogło, że jest to tylko zwykłe gadanie, jednak w momencie wykrycia nieustosunkowania się do tego przykazu, przedsiębiorca może zostać ukarany grzywną.

Oprócz tego w Kodeksie karnym skarbowym w art. 62 zostały przywołane czyny zabronione, które podlegają karze:

1. niewystawienie faktury za wykonanie świadczenia,
2. wystawienie faktury w sposób wadliwy,
3. odmowa wystawienia faktur,
4. wystawienie faktury w sposób nierzetelny,
5. posługiwanie się nierzetelną fakturą,
6. nie przechowywanie wystawionej lub otrzymanej faktury.

W wyżej wymienionym artykule została również podana wysokość stawki, która odnosi się do poszczególnych czynów zabronionych. Warto dowiedzieć się, kto i w jaki sposób dopuszcza się przestępstwa fakturowego.

Niewystawienie faktury

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła zmiany, które rozszerzyły grupę podmiotów upoważnionych do wystawiania faktur. Od 1 stycznia 2014 roku każdy podatnik może wystawić fakturę (nawet osoby zarejestrowane jako podatnicy zwolnieni z VAT), w przypadku, gdy nabywca towaru o nią zażąda musi ją wystawić.

W przypadku pierwszego czynu zabronionego: niewystawienie faktury, rzecz tyczy się niesporządzenia rachunku w ogóle. Chodzi tu o sytuacje, kiedy to przedsiębiorca musiał wystawić dokument finalizujący zlecenie. W tym przypadku ważne jest również to, że nabywca nie musiał przypomnieć wystawcy o fakturze. W tym przypadku jej brak, będzie skutkował otrzymaniem kary grzywny do 180 stawek dziennych.

Wadliwa faktura

Drugi czyn zabroniony: wystawienie faktury w sposób wadliwy, to nic innego jak uznanie rachunku za sporządzony niezgodnie z prawem. Każda faktura musi zostać sporządzona zgodnie z szczegółowymi wytycznymi, które warunkują jej oryginalność.

Na każdym rachunku muszą znaleźć się obligatoryjne elementy, np.:

- data wystawienia,
- imię i nazwisko lub nazwa podatnika i nabywcy towarów lub usług,
- adres podatnika i nabywcy,
- numer NIP,
- cena jednostkowa (netto) towaru lub usługi,
- data sprzedaży,
- kolejny numer nadany, który jednoznacznie identyfikuje fakturę,
- i inne.

Brak jakiegokolwiek elementu z wyżej wymienionych, jest równoznaczny z popełnieniem czynu zabronionego, który w tym przypadku jest karany karą grzywny do 180 stawek dziennych.

Odmowa wystawienia faktury

Kolejnym czynem zabronionym jest: odmowa wystawienia faktury, która różni się od czynu pierwszego. Głównie tym, że w tej sytuacji rachunek zostaje wydane na żądanie nabywcy, a nie z obowiązku przedsiębiorcy. W tym przypadku nie liczy się w jaki sposób dokonano odmowy, liczy się sam fakt niewystawienia. Co więcej w tym przypadku, jest to umyślne niezastosowanie się do przepisów, które grożą otrzymaniem kary grzywny do 180 stawek dziennych.

Nierzetelna faktura

Faktura nierzetelna dokumentuje zdarzenie, które nie odzwierciedla rzeczywistego stanu rzeczy. Chodzi tu o podanie innych danych niż te, które miały miejsce naprawdę np. inne wytyczne towarów lub zmieniona data wykonania usługi.

Fakturą nierzetelną jest również tzw. faktura pusta, która poświadcza zdarzenie, które w rzeczywistości nie miało miejsca. W przypadku popełnienia tego przestępstwa przedsiębiorca może zostać obarczony karą grzywny do 240 stawek dziennych.

Posługiwanie się nierzetelną fakturą

Karze podlegają również te osoby, które posługują się nierzetelnie sporządzoną fakturą. W tym przypadku odpowiedzialność może ponieść zarówno podatnik, który ją wykorzystuje, jak i osoba, która ją wystawiła. Ten czyn podlega karze do 240 stawek dziennych.

Nieprzechowywanie wystawionej lub otrzymanej faktury

Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy jest przechowywanie faktur (zarówno tych sporządzonych przez niego, jak i tych otrzymanych). Może on przechowywać je w swoim biurze oraz w miejscu do tego przeznaczonym np. w biurze rachunkowym.

W tym przypadku czynem podlegającym karze będzie nieprzechowywanie faktury w ogóle, do czasu aż dany rachunek ulegnie przedawnieniu. Przedsiębiorca, który się go dopuści będzie podlegał karze grzywny do 240 stawek dziennych.

Wypadek mniejszej wagi

Warto zaznaczyć, że nie zawsze popełnienie ww. czynów zabronionych, będzie skutkować poniesieniem kary pieniężnej. Zgodnie z art. 53 § 8 kodeksu karnego skarbowego tyczy się to wypadków mniejszej wagi, które będą traktowane jako wykroczenia skarbowe, ze względu na szczególne okoliczności – zarówno przedmiotowe, jak i podmiotowe. Chodzi tu przede wszystkim o sytuacje, kiedy popełnienie wykroczenia zawiera niski stopień społecznej szkodliwości czynu oraz sposób i okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie wskazują na rażące lekceważenie przez sprawcę porządku finansowoprawnego lub reguł ostrożności wymaganych w danych okolicznościach. Co więcej pod uwagę bierze się pod uwagę również pobudki sprawcy – jeżeli zasługują na uwzględnienie, może nie ponieść odpowiedzialności finansowej.

Źródło: Kodeks karny skarbowy