Przywileje małego podatnika również dla start-upów

www.sxc.huWłaściciele nowopowstałych firm (start-upy) mogą skorzystać z ulg podatkowych, które przeznaczone są dla małych podatników. Jednak przed podjęciem decyzji o zwolnieniu podatkowym przedsiębiorca powinien przeanalizować, czy będzie to dla niego opłacalne.

Sytuacja start-upów na rynku, bardzo często wiąże się z obcinaniem wszelkich kosztów oraz szukaniem sposobów, które pomogą zaoszczędzić. Jeżeli chodzi o podatek dochodowy (PIT) sytuacja jest klarowna – nowi przedsiębiorcy mają możliwość płacić go raz na kwartał. W przypadku podatku VAT, nowopowstałe firmy mogą skorzystać z ulg przewidzianych dla małych podatników.

Bez VAT

Na mocy Ustawy o podatku od towarów i usług art. 113 ust.:

Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W przypadku nowopowstałych firm zwolnienie podmiotowe będzie obowiązywało w momencie, gdy przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy ww. kwoty. Oznacza to, że przed zarejestrowaniem firmy należy dokładnie przeanalizować jak będą wyglądały transakcje zakupu i sprzedaży. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ w pierwszym okresie wejścia firmy na rynek przedsiębiorca dokonuje szeregu inwestycji, które umożliwiają uruchomienie firmy.

Wybór zwolnienia podmiotowe go jest równoznaczne z tym, że właściciel nowopowstałej firmy może sprzedawać swoje towary bez doliczania do swoich cen VAT-u. Z drugiej strony należy pamiętać, że w momencie skorzystania ze zwolnienia, przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT-u z faktur zakupowych.

Rozliczenie VAT

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na rozliczanie podatku od towarów i usług powinni zastanowić się jaki sposób będzie dla nich najbardziej korzystny. Niewątpliwie takim sposobem może być tzw. metoda kasowa. Jest ona przeznaczona dla małych podatników, ale również start-upy mogą z niej skorzystać.

Przedsiębiorcy, którzy wybrali taką formę rozliczeniową odprowadzają podatek do fiskusa w momencie otrzymania od kontrahenta wynagrodzenia za wykonaną usługę. Jest ona korzystna dla nowopowstałych firm, ponieważ umożliwia ona odprowadzanie podatku w momencie, gdy przedsiębiorca posiada pieniądze. Ponadto jest ona również opłacalna dla osób, które nie odprowadzają podatku VAT – daje im dodatkowe pół roku na zgromadzenie odpowiednich środków.

Jak nie trudno się domyślić metoda kasowa posiada również swoje wady. Jedną z nich jest związana z nią konieczność rozliczeń kwartalnych, co dla nowopowstałych firm może okazać się zbyt kosztowne.

A co z PIT-em?

Nowi przedsiębiorcy obok ulg związanych z podatkiem VAT, mogą skorzystać z możliwości naliczania zaliczek na podatek dochodowy co kwartał (a nie zwyczajowo co miesiąc). Aby metoda kwartalnego wpłacania zaliczek mogła wejść w życie, przedsiębiorca o swoim wyborze musi zawiadomić odpowiedni urząd skarbowy. Zawiadomienie musi zostać złożone w formie pisemnej w wyznaczonych terminach.

Z możliwości takiej formy rozliczenia podatku PIT mogą korzystać przedsiębiorcy tak długo, jak długo będą tytułować się mianem małego podatnika. Jednak w sytuacji, gdy w roku rozpoczęcia działalności, ale również w okresie dwóch lat (licząc od końca roku rozpoczęcia tej działalności) prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej (lub taką działalność prowadził małżonek) przedsiębiorca nie może skorzystać z kwartalnych wpłat zaliczek na PIT. Chyba, że pomimo to będzie określany mianem małego podatnika.

Zaliczanie środków trwałych w koszty

Istnieje możliwość jednorazowego zaliczania całej wartości zakupionych środków trwałych
w koszty uzyskania przychodu w miesiącu wprowadzenia ich do ewidencji.

O czym należy pamiętać? 
- Z jednorazowej amortyzacji został wyłączony samochód osobowy;
- Łączna kwota jednorazowego odpisu nie może przekroczyć równowartości 50 000 euro (w 2013 r. jest to suma 205 000 zł).

Przed zdecydowaniem się, na skorzystanie z jednorazowej amortyzacji, należy przeanalizować, jak w najbliższych latach będą wyglądały transakcje kupna i sprzedaży w naszej firmie. Jest to niezbędne ponieważ, jeżeli strona kosztowa przewyższy przychody, będzie to równoznaczne ze stratą.

Składki ZUS

Nowopowstałe firmy również w tym sektorze mogą szukać korzystnych ulg. Przedsiębiorcy, przez dwa lata od rozpoczęcia działalności mogą skorzystać z niższych składek ZUS.

Jeżeli chodzi o składki na ubezpieczenia społeczne – ich podstawą wymiaru dla start-upów jest 30% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku składek zdrowotnych kwota jest taka sama jak dla zwykłych przedsiębiorców i wynosi 261,73 zł miesięcznie.