Regulamin pracy


Prowadząc własną działalność gospodarczą musimy pamiętać o kliku podstawowych kwestiach, jedną z nich jest posiadanie i przestrzeganie regulaminu pracy. Warto wiedzieć kiedy powinniśmy go stworzyć i co powinno się w nim znajdować.

Regulamin pracy to dokument określający organizację pracy w danym zakładzie oraz prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Jest rzeczą oczywistą, że jego utworzenie zdecydowanie poprawia funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ponieważ reguluje działania. Dodatkowo daje on zabezpieczenie dla obu stron w przypadku ewentualnych niezgodnościach.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że taki dokument musi być stworzony w momencie gdy w naszej firmie pracuje 20 lub więcej osób. Dodatkowo pracodawca musi wiedzieć o tym, że regulamin pracy nie może stać ponad prawem – musi przestrzegać wszelkich zastrzeżeń znajdujących się w Kodeksie pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.

Warto pamiętać również o tym, że obowiązek stworzenia regulaminu powstaje z momentem zatrudnienia dwudziestej osoby i nie jest zależy od rodzaju umowy, jaka wiąże pracodawcę z pracownikiem. Wyjątkiem od opisanej wyżej reguły są osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych.

Wchodzi on w życie po upływie 2 tygodniu od dnia, kiedy to przybierze ostateczny kształt i kiedy pracownicy się z nim zapoznają. Jest wydawany na czas nieokreślony – do momentu, aż wystąpi obowiązek jego uaktualnienia, bądź zmiany.

Co w takim razie powinno znaleźć się w regulaminie pracy? Przede wszystkim ogólne regulacje, które określają porządek pracy w zakładzie oraz prawa i obowiązki pracowników w pracy i poza nią. Istotną kwestią jest czas rozpoczęcia i zakończenia prac, kwestia prac w trybie zmian na noc, termin, miejsce i czas wypłat. Warto pamiętać również o kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest zagwarantowanie swoim pracownikom jasnych przepisów oraz przeszkolenia związanego z ryzykiem zawodowym, ale także bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków.

Z regulaminem musi zapoznać się każdy pracownik, dlatego należy albo zwołać spotkanie i tam go wygłosić, albo powiesić go gdzieś w widocznym miejscu w budynku.