Rejestracja pełnomocnika do systemu CEIDG

www.sxc.huOd 1 stycznia 2012 roku jednoosobowy przedsiębiorca w momencie wpisywania swojej działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, może również podać dane pełnomocnika, którego upoważnia do prowadzenia jego spraw w firmie.

Pełnomocnik przedsiębiorcy w ramach CEIDG może dokonywać szeregu czynności, do których został powołany.

Robi to w imieniu przedsiębiorcy, bez konieczności posiłkowania się pełnomocnictwem w formie papierowej, gdyż figuruje on w bazie CEIDG. Właściciel firmy, aby udzielić pełnomocnictwa musi wskazać go w CEIDG-1. Może to zrobić, albo przez dowolny urząd gminy lub miasta, albo przez Internet, składając wniosek elektronicznie. Warto pamiętać, że do CEIDG można wpisać tylko pełnomocników już ustanowionych zgodnie z odrębnymi przepisami (np. Kodeks cywilny, Kodeks postępowania administracyjnego) oraz w formie przewidzianej tymi przepisami.

Jeżeli pełnomocnik jest osobą fizyczną lub osobą prowadzącą działalność gospodarczą należy podać:

- Imię;
- Nazwisko;
- Datę urodzenia;
- PESEL (obligatoryjnie dla obywateli Polski);
- Obywatelstwo;
- NIP oraz Nazwa firmy pełnomocnika, jest fakultatywna.

Jeżeli pełnomocnik jest osobą prawną należy podać:

- NIP fakultatywnie;
- Nazwa firmy pełnomocnika;
- KRS.

Ponadto należy podać również adres zamieszkania, jeśli nasz pełnomocnik prowadzi działalność gospodarczą musimy podać jej adres. Bardzo ważnym jest podanie zakresu obowiązków pełnomocnika, które zostały mu przez nas powierzone. We wniosku można również podać adres poczty elektronicznej, adres do doręczeń oraz stronę internetową pełnomocnika.

Pełnomocnik przedsiębiorcy, który został wpisany w CEIDG, w zależności od zakresu przydzielonych obowiązków, może dokonywać szeregu zmian drogą elektroniczną np.:

- Zmiany wpisu oraz danych nieobjętych wpisem do CEIDG (np. numer rachunku bankowego);
- Zawieszać wykonywanie działalności gospodarczej;
- Wznowić wykonywanie działalności gospodarczej;
- Wykreślić wpis w CEIDG.

Pełnomocnik, który ma utworzone konto na stronie CEIDG, tak jak przedsiębiorca, może dokonywać wielu transakcji na wpisach swoich mocodawców (widniejących w CEIDG). Posiadając konto pełnomocnik ma możliwość wyświetlania listy przedsiębiorców (mocodawców) oraz wniosków, które może składać w ich imieniu. Ponadto w menu systemu, w zakładce Moi mocodawcy, w sekcji Mocodawcy, zostaje wyświetlona lista operacji możliwych do wykonania na wpisie, do których jest uprawniony dany pełnomocnik.

Pełnomocnik wpisany do rejestru w momencie działania w swoim zakresie obowiązków (które podane są w formularzu CEIDG-1), nie musi posługiwać się żadnym odrębnym dokumentem pełnomocnictwa, nawet w poszczególnych organach państwowych. Takie udogodnienie powoduje możliwość zaoszczędzenia funduszy, gdyż przedsiębiorca nie musi każdorazowo uiszczać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

Należy jednak pamiętać, iż pełnomocnictwo uwidocznione w CEIDG nie wiąże organów podatkowych. Oznacza to, że musi on legitymować się odpowiednim upoważnieniem, które dopuszczalne jest w dwóch formach: pisemnej i ustnej.