Rozporządzenie Unii Europejskiej: jednolite ładowarki do telefonów

www.sxc.huKolejny raz Komisja Parlamentarna Unii Europejskiej zdecydowała, że ładowarki do telefonów komórkowych muszą posiadać uniwersalne ładowarki. Ma to zmniejszyć ilość elektronicznych odpadów oraz ułatwić życie konsumentom.

W 2009 roku Unia Europejska zażądała od czołowych producentów telefonów komórkowych, aby do swojej oferty wprowadzili ładowarki z uniwersalnymi wtyczkami. Wg podpisanego porozumienia, nowe modele telefonów mają być wyposażone w ładowarki ze złączem microUSB. W momencie, gdy Parlament zatwierdzi propozycję Komisji, przepisy będą obowiązywać wszystkich producentów, którzy będą chcieli sprzedawać swoje produkty na europejskim rynku.

Apple to jedyna firma, która nie podpisała owego porozumienia. Nadal do swoich produktów dołącza autorskie ładowarki z portem Lightning. W ich ofercie znajdują się również specjalne przejściówki  z portu Lightning do microUSB, jednak wg przedstawicieli Unii to nie wystarcza.

Eksperci zakładają, że nie będzie łatwo zmusić Apple do zmiany swoich ładowarek. Wprowadzenie do swoich produktów całkowicie innych portów będzie równoznaczne z dużymi kosztami. Ponadto port z Lightning pozwala nie tylko ładować telefon lub przesyłać dane, dzięki niemu można również odtwarzać audio i wideo.