Samochód z ‘kratką’ a odliczenie podatku VAT

www.sxc.huOd 1 stycznia 2014 r. przedsiębiorcy ponownie mogą odliczyć pełen VAT od zakupu samochodu z kratką, jeżeli ten otrzyma homologację samochodu ciężarowego. Najprawdopodobniej takie zmiany potrwają do 1 marca, kiedy to ma wejść w życie projekt regulujący kwestię VAT i samochodów osobowych.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. wygasa zgoda Brukseli na stosownie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych nabywanych przez przedsiębiorstwa. Jest to równoznaczne z tym, że od Nowego Roku wraca przepis, który pozwala właścicielom firm odliczyć cały VAT od samochodów z kratką, które uzyskały homologację dla samochodów ciężarowych. Odliczenie 100% VAT-u odnosi się nie tylko do samego nabycia pojazdu, ale także od zakupu do niego paliwa, czy do wydatków związanych z jego eksploatacją.

O jakie samochody chodzi?

Pierwszym podstawowym kryterium, jakie musi spełniać pojazd, od którego chcemy odliczyć pełny VAT, to liczba siedzeń. Chodzi tu o samochód, który posiada:

- 1 siedzenie, jeżeli jego dopuszczalna ładowność jest większa lub równa 425 kg,
- 2 siedzenia, jeżeli jego dopuszczalna ładowność jest większa lub równa 493 kg,
- 3 lub więcej siedzeń, jeżeli jego dopuszczalna ładowność jest większa lub równa 500 kg.

Dopuszczalna masa całkowita, która nie możne zostać przekroczona to 3,5 tony. Należy pamiętać, że spełnienie tego kryterium nie jest równoznaczne z możliwością natychmiastowego odliczenia całego VAT-u. Bardzo istotną kwestią jest obowiązek posiadania homologacji samochodu ciężarowego, której uzyskanie zostało w 2012 r. nieco utrudnione. Aby ją zdobyć samochód musi m.in.:

- posiadać możliwość załadunku przez tylne drzwi, tylną klapę, bądź drzwi boczne,
- zmieścić się w kryterium minimalnej wysokości otworu ładunkowego (w autach z 1 rzędem siedzeniem minimalna wysokość otworu to 600 mm, w pojazdach, które posiadają co najmniej 2 rzędy siedzeń minimalna wysokość otworu to 800 mm).

Jeżeli nasz pojazd mieści się w tych ramach, teraz powinien otrzymać zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz mus posiadać adnotację w dowodzie rejestracyjnym, która to będzie dowodem na to, że nasz samochód jest prawnie samochodem ciężarowym.

Co po zmianach?

Możliwość odliczenia całego podatku od towarów i usług nie będzie trwała jednak zbyt długo. W Ministerstwie Finansów już trwają prace, które mają zmienić zasady odliczeń VAT od samochodów osobowych.  Co prawda projekt ustawy VAT zakłada również możliwość odliczenia 100% VAT, od pojazdu, który nie będzie przekraczał 3,5 tony, jednak musi on być wykorzystywany tylko do celów służbowych, co nierzadko będzie bardzo trudno udowodnić.

Oprócz tego, przedsiębiorcy, którzy nie zdecydują się na odliczenie całego VAT-u, będą mogli odliczyć sobie połowę podatku od towarów i usług od zakupionego pojazdu lub od poniesionych kosztów (eksploatacyjnych). Co ważne taki samochód będzie mógł być wykorzystywany zarówno w przedsiębiorstwie jak i poza nim.